niedziela, 20 listopada 2022

Miłość, kłamstwa i sekrety - Krystyna Mirek

 

Tytuł: Miłość, kłamstwa i sekrety 
Autor: Krystyna Mirek 
Wydawnictwo: Luna
Ilość stron: 320
Ocena: 9/10

Wszyscy kochają prawdę, ale to skomplikowana miłość. Jak przyjdzie co do czego, bardziej kusi słodki smak kłamstwa.

Vincent to słynny youtuber kulinarny. Jest przystojny i uwielbiany, mieszka w romantycznej starej willi odziedziczonej po dziadku. Charyzmatyczny przodek dał mu nie tylko posiadłość, lecz także zeszyt z przepisami na potrawy, które kiedyś przyrządzał w prestiżowej francuskiej restauracji. Idealna sytuacja?

Mnóstwo kobiet kocha go wirtualnie. W tym również Wiki, która uwielbia zmiany – farbuje włosy tak często, że nawet jej narzeczony za nią nie nadąża. Franek to ciepły, serdeczny mężczyzna. Wzór męża dla Wiki?

Mirki nikt nie oszuka. Wynajęta przez Wiktorię detektyw specjalizująca się w tropieniu wszelkich kłamstw jest twarda i rzeczowa. Ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Ale wyciąganie sekretów na światło dzienne zwykle przynosi kłopoty.

Czy kiedy wszyscy spojrzą prawdzie w oczy, coś się wreszcie zmieni?

"Miłość, kłamstwa i sekrety" jest powieścią otuloną zimowo-świątecznym klimatem, który czuć od pierwszej do ostatniej strony. To, że nic nie jest tu proste ani przewidywalne pozwala odczuć jej realizm.

Motyw tytułowych kłamstw i sekretów stanowi tu pewien rodzaj goryczy i konkluzję, że kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw. Ciekawym i aktualnym wątkiem okazało się być to, co widzimy w mediach społecznościowych. Granica pomiędzy prawdą a fikcją się zaciera. Dlatego tak ważne jest, by nie dać się zwieść temu, co mami nas po drugiej stronie szklanego ekranu. Czesto bowiem jest to mocno podkoloryzowana rzeczywistość.

To książka, przy której uśmiech nie schodził mi z twarzy. I choć pełno tu było większych lub mniejszych tajemnic, sekretów i niedomówień, to ostatecznie okazały się możliwe do wybaczenia ich im bohaterom. Przekonamy się jakie konsekwencje może nieść gra pozorów. Często gonimy za czymś, co wydaje się nam być idealne. Jednak jak pokazuje ta historia, nie wszystko co się święci, jest warte naszej uwagi. Tego, co najistotniejsze należy upatrywac w tym, co tu i teraz, co mamy w zasięgu ręki. To liczy się najbardziej. 

"Ludzie patrzą na świat bardzo powierzchownie. Każdy, zainteresowany głównie sobą, biegnie krok za krokiem i mało co wokół widzi."

Krystyna Mirek stworzyła postaci nietuzinkowych, a jednocześnie, jakby żywcem wyjętych z naszej rzeczywistości. Są tak do nas podobni w tym, co robią, jakie podejmują decyzje i jakie popełniają błędy. Autorka sporo namieszała w życiu bohaterów. Za podejście do przyjaźni uznanie w moich oczach zdobyła Michalina. Franek mimo iż nieco za spokojny i naiwny mężczyzna, wywołał u mnie wielkie pokłady sympatii, bo widział więcej, niż mogłoby się wydawać. Z kolei Wiktoria zaskoczyła mnie zmianą postawy...

"Miłość, kłamstwa i sekrety" to pełna uroku, ciepła i rozgrzewających emocji komedia romantyczna o tym, co w życiu najważniejsze. To książka o niespodziewanej miłości, której nie wolno przeoczyć. To lektura pokazująca różny poziom zamożności, trudność w zdobyciu swoich "czterech ścian" oraz znaczenie rodziny. Polecam gorąco!


We współpracy z Wydawnictwem Luna
3 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)