środa, 20 lipca 2022

Twoje szczęście - Ilona Gołębiewska [Przedpremierowo]


 Tytuł: Twoje szczęście 
Autor: Ilona Gołębiewska 
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 320
Ocena: 9/10

Życie potraf być nieprzewidywalne. Czasami daje nadzieję, innym razem znienacka ją odbiera. To suma uczuć, zdarzeń i spotkań, które kształtują nas każdego dnia. Doświadczyła tego Anita Mazur, która po latach tułaczki wraca do Polski. Mieszka w Warszawie w wynajmowanej kawalerce, pracuje w firmie gastronomicznej ojca swojej przyjaciółki, jest w niezobowiązującej relacji. Odzyskała upragniony spokój, jednak w jej życiu brakuje miłości i szczęścia.
Anita w przeszłości skrzywdziła najbliższą sobie osobę i chce ją odzyskać. Ma niewielkie szanse, jednak postanawia zaryzykować. Próbuje zmienić swoje życie. Zdobywa nową pracę, rezygnuje z nielegalnych interesów, kontaktuje się z chorą matką. Pomaga jej dawna przyjaciółka. Anita zatrzymuje się w jej domu w malowniczej miejscowości Zalesie. Jednego jest pewna – raz popełnione błędy wrócą do niej ze zdwojoną siłą.
Bo nie tak łatwo uciec przed tajemnicami z przeszłości…
Tym bardziej, gdy dotyczą tych, których kochamy.

Tym razem w swojej najnowszej powieści Ilona Gołębiewska porusza szereg ważnych tematów takich jak: pragnienie szczęścia i miłości, tęsknota, niełatwe relacje rodzinne, przyjaźń, alkoholizm czy problemy w pracy. Autorka jak to ma w zwyczaju, wszystko przedstawia w sposob życiowy, realny. Mimo ciężaru bolesnych tematów, całość napisana została lekko, przez co książkę czyta się z przyjemnością. I obowiązkowo pojawia się motyw tajemnic. Znak rozpoznawczy powieści pani Ilony.

"Jak nigdy przedtem chciały walczyć o własne szczęście, lepszą przyszłość i wzajemną miłość. Miały siebie. A to był bezcenny dar."

Przekonujemy się jak duże konsekwencje pociągają za sobą nasze czyny i wybory. Mają wpływ nie tylko na nas samych, ale dotykają naszych bliskich. Widzimy jak trudno jest wybaczyć wyrządzone krzywdy innym, a jeszcze bardziej samemu sobie. Jednak ta historia pokazuje, że zawsze jest szansa na naprawienie błędów z przeszłości i spróbowanie żyć dalej z lżejszym sercem i duszą. Szkopuł w tym, by potrafić przyznać się do popełnionych błędów i powiedzieć zwykłe "przepraszam". 

"Przeszłość ma jedną wielką wadę. Nie da się jej cofnąć, zmienić, ulepszyć. Ale ma też sporą zaletę. Można z niej wyciągnąć wnioski i nigdy więcej już nie popełnić błędów, które wyrządziły tak wiele złego." 

Sylwetki bohaterek stanowią interesujący wachlarz osobowości. Różni je bagaż doświadczeń, przeszłość, poniesione porażki, spojrzenie na przyszłość, marzenia. Łączy zaś jedno: każda z nich chce być szczęśliwa. Z pewnością w niejednej bohaterce, jaka pojawia się w książce, czytelniczka odnajdzie część siebie. Nie wypada nie wspomnieć o męskich postaciach, którzy również wypadają tu interesująco. Ale nie będę Wam za dużo zdradzać w tej materii... Zapraszam do lektury.

"Twoje szczęście" to prawdziwa, pełna emocji i chwil wzruszeń powieść udowadniająca, że w życiu nie ma nic cenniejszego niż bliscy ludzie, którzy zawsze podadzą pomocną dłoń. Trzeba dbać o siebie nawzajem, bo tu na dole nic nie trwa wiecznie. Polecam gorąco!


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Muza 
4 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)