sobota, 24 października 2020

Spojrzenia uważne - Natalia Grzebisz


Tytuł: Spojrzenia uważne
Autor: Natalia Grzebisz
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Ilość stron: 72
Ocena: 8/10 

Zbiór pięknych wierszy, pełnych kobiecej i duchowej wrażliwości i zmysłowości. Mówiących o uczuciach i rozterkach w kontaktach między dwojgiem bliskich sobie ludzi. Poetka zgłębia własną sferę doznań, a także sferę otaczających ją ludzi i świata.

Z dobrą poezją jest tak, że czytasz jakiś wiersz i za każdym razem możesz co innego w nim odkryć, inaczej go zrozumieć. To niezwykle inspirujące. Utwory Natalii Grzebisz charakteryzuje niesamowita wrażliwość. Wierzcie mi, to czuć w każdym wierszu, zdaniu, słowie. Są pełne głębi, delikatności, niepewności, radości, ale i smutku, a czasem nawet pewnej ulotności... Dajcie się porwać i oczarować pięknemu doborowi słów! A raczej zabawy słowem z przenośniami i porównaniami.  

Każdy z wierszy pozostawił mnie z pewnymi przemyśleniami. Autorka porusza problemy, które możemy zaobserwować w swoim bliskim otoczeniu. Pisze głównie o miłości, przyjaźni, tęsknocie, życiu, przemijaniu. Nie ma w tym wszystkim żadnej sztuczności, nadmiernego naciągania. Niektóre myśli są zaledwie jednozdaniowe, co bardzo mnie zaskoczyło, ale i one sprawiają, że czytelnik na chwilę się zaduma, coś przemyśli.

Najbardziej przypadł mi do gustu wiersz "Wymiana" - chyba głównie ze względu na męską narrację.

"Patrzę na nią i widzę Ciebie.
I teraz Ci to właśnie mówię,
bo bez przerwy gadam do Ciebie,
szukając Twojej uwagi.

O, mówisz coś. Już milczę.

Zachorowałem chyba.
Nieuleczalnie -
na Ciebie.

Nią wiem - nie wyleczę się nigdy.
To jedyne "nigdy", którego jestem pewien." 

Tomik poezji "Spojrzenia uważne" zmusza do chwili przystanięcia w pędzie, skłania do refleksji i uwrażliwia na piękno, na to, co nas otacza, co nas dotyczy. Polecam!
Za możliwość zapoznania się z poezją dziękuję Autorce


6 komentarzy:

 1. Nie przepadam za poezją, ale skoro ten tomik skłania do refleksji, to będę o nim pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj wiersze to coś zdecydowanie nie dla mnie. Jakos kompletnie nie mogę się z nimi polubić

  OdpowiedzUsuń
 3. Niespecjalnie czytam poezję, jednak pamiętam, że bardzo przypadła mi do gustu twórczość Sergiusza Jesienina ;) Co do utworu przedstawionej przez Ciebie Natalii Grzebisz to raczej nie mój typ.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ciocia kocha poezję, więc jej polecę powyższy tomik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdarza mi się sięgać po poezje, choć dawniej o wiele częściej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)