sobota, 10 czerwca 2023

Diament i Róża - Karolina Winiarska

 

Tytuł: Diament i Róża 
Autor: Karolina Winiarska
Wydawnictwo: Diamenty
Ilość stron: 334
Ocena: 9/10

Porywająca serce historia o dziewczęcych marzeniach i wyboistej drodze do ich spełnienia. Dorota jest osobą, która odnosi sukcesy i nie boi się wyzwań. Niestety w życiu prywatnym nie ma tyle szczęścia. Wychodząc za mąż za licealną miłość, Dorota wierzyła, że to związek na całe życie. Los jednak bywa przewrotny i lubi płatać figle. Niespodziewany telefon od ważnej dla niej osoby powoduje zmiany w jej życiu. Nic już nie będzie takie samo. Tajemnica skrywana od lat sprawia, że wyjazd do Afryki okazuje się przygodą odmieniającą losy wielu osób. „Diament i Róża” to współczesna wyprawa w głąb malowniczej Afryki i jednocześnie sentymentalna podróż do lat 90. ubiegłego wieku. To pełna emocji powieść, która głęboko poruszy każdego czytelnika.

"Diament i Róża" to powieść, w której Karolina Wniarska zabiera nas do gorącej, malowniczej Afryki. Upałów co prawda nie znoszę, ale na kartach książki uwielbiam odbywać takie podróże. Zwłaszcza kiedy są tak dzikie, gdzie zderzają się różne kultury, mogę poznać barwnych bohaterów i ich codzienność.

Mamy takie czasy, że w codziennym zabieganiu, pędzie zapominamy o tym, co najważniejsze. Pieniądze są ważne, ale nie dadzą nam prawdziwego szczęścia. A marzenia? Gdzie one są w naszej hierarchii wartości? Nie możemy pozwolić, by pozostały uśpione, trzeba o nie walczyć i je spełniać. Ciotka naszej bohaterki dała jej radę, by nigdy nie robiła w życiu niczego wbrew sobie. Czy słusznie? Od razu nasuwa się twierdząca odpowiedź, ale moim zdaniem nie zawsze jest to możliwe...

Autorka stworzyła szeroką plejadę różnorodnych kobiet. Każda jest niby inna, ale w jakiś sposób są ze sobą powiązane. Kobiety te są zarówno delikatne niczym róża, a jednocześnie silne, twarde niczym tytułowy diament. 

"Gdy zobaczył ją po raz pierwszy, natychmiast na myśl przyszedł mu diament. Tak jawiła mu się ta młoda Polka, która swoim uśmiechem potrafiła rozświetlić najczarniejszy dzień."

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku nie powinno być już miejsca na dyskryminację rasową, nierówności społeczne, jednak ta historia pokazuje, że to wciąż palący problem, o którym nadal trzeba mówić. Mieszkańcy Czarnego Lądu poza kolorem skóry niczym nie różnią się od nas. Tak samo pragną kochać, mają marzenia, chcą pracować i normalnie żyć.

"- Nie wiesz, jak to jest. Nie wiesz, jak to jest być kolorowym w swojej ojczyźnie, w ktorej rzadzą biali. To są sprawy, których wy nigdy nie zrozumiecie. Przyjechaliście tu i powoli zabranialiście wszystkiego. Ale przyjdzie moment prawdy... Zapłacicie za każdą nikczemność!"

Dzięki dwutorowej akcji (czasy obecne i lata 90-te) mamy możliwość lepszego poznania bohaterów, ich zachowań, tajemnic, tego, co się wydarzyło. Dorota wspomina swoje dzieciństwo, pierwszą miłość, okres szkolny, a także relacje rodzinne. Z kolei tak odległy kraj jak Afryka, pozwala jej odciąć się od dotychczasowego życia, otworzyć się na nowe doznania, przemyśleć i przewartościować wiele spraw.

"Diament i Róża" to mądra, życiowa, pełna metafor i sentencji powieść skłaniająca do wielu refleksji o podróży w głąb siebie, o przewartościowaniu życia, marzeniach, kobiecej sile i determinacji, pozostałościach apartheidu, walce ze stereotypami, miłości, śmierci, przemijaniu, odchodzeniu. Gorący Kapsztad i czerwona ziemia czekają. Wyruszycie wraz z Dorotą?


We współpracy z Wydawnictwem Diamenty


6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki poruszające życiowe aspekty. No i to piękne wydanie. Na pewno znajdzie się w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci bardzo. Na pewno nie będziesz zawiedziona 😊

   Usuń
 2. Jestem rozbita, bo z jednej strony to nie moja bajka, ale z drugiej bardzo zachęcasz...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka ostatnio za mną chodzi. Fajnie, że autorka stworzyła plejadę różnorodnych postaci i to mądra pozycja.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem, jakie na Tobie by wywarła wrażenie 😃

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)