poniedziałek, 5 czerwca 2023

Miłość, proszę pani - Agnieszka Jeż

 

Tytuł: Miłość, proszę pani 
Autor: Agnieszka Jeż
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 480
Ocena: 7/10

Dwadzieścia międzywojennych lat– kolorowych i szarych. Biednych i bogatych. Pełnych nadziei i zwątpienia. Wyjątkowych – jak nigdy wcześniej i nigdy później.

Dwie kobiety – Irena i Teresa.

Pierwsza ma wszystko: męża, kochanka, wymarzone dzieci, wykształcenie, dobrobyt. Drugiej wszystkiego brakuje: miłości, szczęścia, pracy i pieniędzy.

Irena Krzywicka – skandalistka, demoralizatorka, uwikłana w głośny romans.

Teresa Kulebianka – od losu dostała słabe karty. Chciała się wyrwać z biedy rodzinnego domu i nigdy tam nie wrócić. Obu życie wystawiło wysoki rachunek za podążanie za pragnieniami.

Kiedy się spotykają, Irena jest na szczycie, Teresa – na samym dole. Ta znajomość je odmieni, zwłaszcza że nic nie może przecież wiecznie trwać – ani nieszczęście, ani szczęście...

Piękna powieść osadzona w realiach epoki, ze słynną Ziemiańską, teatrzykami rewiowymi i salonami literackimi, z postaciami takimi jak Irena Krzywicka i Tadeusz Boy-Żeleński.

Pierwszym co skusiło mnie do poznania tej książki, był tytuł. Później był zachęcający opis, który wskazywał, że będę miała do czynienia z zupełnie różnymi kobietami. Byłam bardzo ciekawa, jak Agnieszka Jeż przedstawiła te kontrasty. 

Dwudziestolecie międzywojenne to czas wielkich zmian, postępu, oczekiwań, ale i rozczarowań. Autorce w pełni udało się oddać realia tej epoki. Mamy tu Irenę i Teresę. Zderzenie faktów i fikcji. Dwie kobiety, z pewnością różne, a jednak mające wiele wspólnego. Wszak każda z nas ma jakieś marzenia, plany, prawda? Do tego mnóstwo rozterek i wątpliwości. Tak naprawdę więc choćbyśmy temu zaprzeczały, jesteśmy bardzo podobne.

"Teresa pomyślała, że w ich przypadku to jest tak, że to one nie mogą ze swoich żyć wyjść. Choć się starają, próbują, szukają - to i tak te drzwi do lepszego świata zamknięte."

Jak zapatrujecie się na kwestię równości pomiędzy płciami? Mimo iż już tyle w tym aspekcie poczyniono, by do tego doprowadzić, to moim zdaniem wciąż kobiety są ba tej gorszej pozycji. Czyż nie jest tak, że kobieta i mężczyzna wykonujący pracę na tym samym stanowisku, otrzymują różne wynagrodzenia? Jeszcze długa droga przed nami.

"Człowiek przecież wie, że może mu się dostać ograniczona porcja szczęścia. Więcej - to zawsze oznacza, że potem coś trzeba będzie stracić."

Ogromnym plusem książki jest brak oceniania. Autorka nie idzie w żadne schematy. Pozostawia swoim bohaterkom wybór, wolną rękę do działania. Każda z nas ma prawo do decydowania o sobie, nawet jeśli narazimy się na popełnienie błędów. Nie powinnyśmy też uzależniać swojego być lub nie od mężczyzny. Samowystarczalność materialna jest bardzo istotna.  

"(...) bywam niewyobrażalnie szczęśliwa, ale bywam i przerażająco nieszczęśliwa. Może zawsze taka jest cena życia zgodnego z własnymi, niezależnymi i trudnymi wyborami? Życia prawdziwego?"

Lubicie zgłębiać historie znanych postaci np. jak w tym wypadku literatów Boya Żeleńskiego czy Ireny Krzywickiej? Zapewniam, że ich świat z pewnością Was wciągnie. 

"Miłość, proszę pani" to powieść o kobietach, ich wyborach i równouprawnieniu. Była to niezwykła, prawdziwa, ale i też kontrowersyjna podróż. Szalenie ciekawa! Polecam!


We współpracy z Wydawnictwem Filia 8 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka jest dla mnie. Chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się skuszę. Lubię książki, których tłem jest epoka międzywojenna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię autorkę, więc raczej się skuszę i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, bardzo ciekawa pozycja. Chętnie się z nią zapoznam bliżej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)