niedziela, 19 czerwca 2022

(Nie)pokorna wdowa - Urszula Gajdowska

 

Tutuł: (Nie)pokorna wdowa
Cykl: W dolinie Narwi
Autor: Urszula Gajdowska 
Wydawnictwo: Szara Godzina 
Ilość stron: 384
Ocena: 8/10

W trakcie śledztwa poznaje Natalię Walewską, skromną, gnębioną przez teściową wdowę, pasjonującą się ogrodnictwem i kuchnią. Okazuje się, że za niewinnym spojrzeniem kryje się inteligentna i uczuciowa kobieta. Młodzi łączą siły, aby odkryć tajemnice z przeszłości. Trop prowadzi do zamorskich interesów rodziny Walewskich… W co zamieszany był zmarły mąż Natalii? Czy Robert powieli los swego ojca? Jakie plany ma teściowa Walewskiej?

"(Nie)pokorna wdowa" to czwarty tom cyklu W dolinie Narwi. Książka jest połączeniem romansu i powieści przygodowej, której fabuła rozgrywa się na Podlasiu w pierwszej połowie XIX wieku. Choć znajdziemy tu nawiązania do poprzednich tomów, to można ją czytać bez ich znajomości.

Tym, co nieco różni ją od poprzednich części jest klimat, jaki autorce udało się roztoczyć nad tą historią. Będziemy mieli kobietę z przeszłością i mężczyznę po przejściach. Brzmi intrygująco, prawda? Bardzo polubiłam Natalię i Roberta. Oboje w jakiś sposób skrzywdzeni, zranieni, nieufni, po traumach, z bagażem doświadczeń. Obserwujemy jak się zmieniają, jak zaczynają inaczej spogladać na własną osobę. Oczywiście pojawiają się także bohaterowie z poprzednich tomów.

"Teraz liczyło się tylko to, by Natalia pokochała go z całym jego bagażem, że wszystkim tajemnicami, z bliznami, z nikczemną przeszłością."

Urszula Gajdowska zadbała o to, czego nie może zabraknąć w dobrym romansie historycznym. Pojawią się intrygi, spiski, zagadki, pościgi, pojedynki, przestępczy półświatek, gierki salonowe, potyczki słowne, odrobina humoru i gorący romans. Wszystkie elementy fabuły zostały odpowiednio wyważone. 

"(...) tak bardzo przywykła do roli popychadła, że powoli zaczynała wierzyć, że rzeczywiście jest nic niewarta i jej zmarły mąż uczynił jej wielki zaszczyt, że ją poślubił i wprowadził do tak znamienitej rodziny. A przecież kiedyś była tak wesoła, pełna życia, radości, pasji..."

Warto zwrócić również uwagę na ciekawie nakreślone tło powieści. Autorka oprowadza nas po pięknych dworach, ogrodach i kamienicach. Nie pomija też tej szarej odsłony ówczesnego życia. Wstąpimy do brudnych doków, palarni opium, domów publicznych czy jaskini hazardu. Tak więc widzicie, że życie XIX-wiecznego Królestwa Polskiego było równie interesujące jak np. czasy angielskie w romansach.

"Robert nie był przeciwnikiem kobiet. Kiedyś przebierał w nich jak w ulęgałkach, a one nie wyglądały na szczególnie cierpiące z tego powodu. Teraz jednak myśl o tym, że mógłby przywieźć jakąś do Kamiennego Dworu, wywoływała w nim trwogę. Nawet gdyby miała najcudowniejsze wnętrze, i była piękna niczym róża - ba niczym cały różany klomb."

"(Nie)pokorna wdowa" to pełna emocji powieść, w której duet romansowo-detektywistyczny nie pozwoli Wam na choćby chwilę nudy. Weteran wojenny i skromna wdowa zapraszają nie tylko na salony, ale i niebezpieczne przygody... Mam nadzieję, że skorzystacie z zaproszenia.Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Szara Godzina 7 komentarzy:

 1. Totalnie nie znałam tej pozycji ale dziękuję że mi pokazałaś

  OdpowiedzUsuń
 2. Poznawanie twórczości tej autorki dopiero przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki wydawnictwa Szara Godzina ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. haha mieszanka wybuchowa, to brzmi tak niewiarygodnie, że az zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna seria. Muszę uzupełnić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam jeden tom tej serii i mi się podobał, być może kiedyś sięgnę po pozostałe. :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)