sobota, 31 maja 2025

Tylko miłość - Magdalena Czmochowska

 

Tytuł: Tylko miłość 
Autor: Magdalena Czmochowska 
Wydawnictwo: WasPos 
Liczba stron: 336
Ocena: 7/10

Hanka Fszak jest pogodną, pozytywną trzydziestolatką z wyróżniającym ją znakiem szczególnym, a mianowicie heterochromią. Ma kochających, zupełnie normalnych i zwyczajnych rodziców, których z czułością nazywa bliźniętami syjamskimi, oraz wspaniałe, acz małe grono przyjaciół: Wiolkę, wspólniczkę w firmie Hagmi zajmującej się przytulaniem, ognistą Monikę i Iwa, pasjonata motocykli, a także ciotkę Fibi, wróżkę. 

Życie Hanki staje na głowie, kiedy Monika prosi ją o opiekę nad swoimi córkami – nastoletnią Mariką i siedmioletnią Patrycją. Pozytywnie nastawiona do życia Hanka rzecz jasna zgadza się pomóc przyjaciółce i przeprowadza się do jej domu, pocieszając się myślą, że to przecież zaledwie dwa tygodnie, a w bonusie dostaje Gibona, seksownego młodszego brata Moniki, i tchórzliwego psa, wielkiego doga o wdzięcznym imieniu Sikor. Hanka szczyci się tym, że jest odporna na żarty i nigdy nie da się wrobić w nic, co choć odrobinę przypomina sytuację z Ukrytej kamery, a tymczasem los rzuca ją w wir dziwacznych zdarzeń i nieoczekiwanych znajomości, jak na przykład z niebezpiecznym Manfredem.

To powieść o miłości, przyjaźni, spełnianiu marzeń i otwieraniu oczu na to, co niby widzimy od dawna, a tak naprawdę obawiamy się dostrzec.

Przyznam, że "Tylko miłość" to historia, jakiej się nie spodziewałam. Myślałam, że będę miała do czynienia bardziej z obyczajówką i romansem, a otrzymałam komedię romantyczną, ale w nieco w innym wydaniu. 

Magdalena Czmochowska stworzyła całą plejadę interesujących, przezabawnych i charakternych bohaterów. Nawet pies (mimo iż wielki jak stodoła, a przy tym tchórzliwy) niczym nie odstaje od tej bandy mniej lub bardziej pokręconych osobowości. 

Parę głównych bohaterów z miejsca można polubić. Hanka to dziewczyna, z którą chętnie bym się zaprzyjaźniła. Jej znak szczególny, czyli heterochromia okazał się interesującym wątkiem. Natomiast Iwo... Tu można się tylko rozpływać nad tym facetem. 

Zdarza się, rozglądamy się za miłością nie tam, gdzie trzeba. A ona często czeka na nas tam, gdzie najmniej byśmy się jej spodziewali. To samo można powiedzieć o przyjaźni. Czasem wszystko mamy tuż pod nosem. Wystarczy się rozejrzeć i to dostrzec. Bywa, że gubimy i wahamy się w swoich wyborach, bojąc się zaryzykować, że stracimy coś dla nas ważnego. Czy Hania odważy się na ten krok? Czy postawi wszystko na jedną kartę? 

Książka przesiąknięta jest ciepłem, jakimś rodzajem nostalgii i melancholii oraz nieodzownym humorem, dzięki czemu podczas czytania strony bardzo szybko umykają. Dzieje się naprawdę sporo. Wszystko staje na głowie! Autorka zgrabnie balansuje na granicy, by zbytnio nie przerysować rzeczywistości. Mamy tu szereg nakręcających fabułę dziwacznych, wręcz komicznych wydarzeń i zwariowanych sytuacji. Dodatkowym atutem są tajemnice, które wprowadzają nutkę niepewności i zaciekawienia. 

"Nie wierzę! Ja, najbardziej antyprankowy człowiek na świecie, padłam ofiarą starannie wyreżyserowanego żartu!"

"Tylko miłość" to otulająca ciepłem, wzruszająca, zabawna, przewrotna i zaskakująca powieść o miłości, przyjaźni, przełamywaniu strachu i spełnianiu marzeń. To historia, która przypomina o tym, co w życiu najważniejsze. Wejdziecie do świata przezabawnej gromadki postaci i sprawdzicie, co nawywijają? 



We współpracy z Wydawnictwem WasPos 


środa, 28 maja 2025

Przerwana młodość - Wioletta Piasecka

 

Tytuł: Przerwana młodość 
Cykl: Otuleni syberyjskim wiatrem (tom 2)
Autor: Wioletta Piasecka 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 
Liczba stron: 304
Ocena: 9/10

Gdy gaśnie nadzieja, walka staje się jeszcze trudniejsza.

Prześladowania w Krzemieńcu po upadku niepodległościowego zrywu przybierają na sile. Carat bezlitośnie rozprawia się z każdym, kto ośmiela się choćby marzyć o wolności. W piekle prześladowań dwie młody kobiety Zofia i Józefa Rzążewskie przeżywają swój własny koniec świata.

Józefa trafia do więzienia, a jej bliscy desperacko walczą o jej uwolnienie, nie bacząc na konsekwencje. Tymczasem u Zofii, uwikłanej w małżeństwo bez miłości, toczy się prawdziwy dramat, w dodatku dziewczyna skrywa w sercu wstydliwą tajemnicę.

Rodzina Rzążewskich staje przed dramatycznym wyborem: – Czy dla ratowania córek warto poświęcić wszystko, kosztem pozostałych dzieci? Wśród szepczących o niepodległości serc wciąż tli się płomień nadziei, ale czy starczy odwagi i wiary w marzenia?

Opowieść o sile kobiet, poświęceniu i miłości w czasach, gdy jedno słowo mogło kosztować życie.

"Przerwana młodość" jest drugim tomem sagi Otuleni syberyjskim wiatrem, w którym Wioletta Piasecka ponownie zabiera nas do Krzemieńca pod zaborem Imperium Rosyjskiego. Pierwsza część i jego zakończenie mocno mnie zaskoczyło, a nawet zszokowało, prowadząc do pytań o to, jak potoczą się wydarzenia i dalsze perypetie bohaterów. 

W poprzedniej części poznaliśmy sylwetki dwóch młodych kobiet - Zofii i Józefy. Towarzyszyliśmy im w dokonywaniu trudnych wyborów. Zofia odczuwa skutki małżeństwa bez miłości. Zaczyna rozumieć, że popełniła życiowy błąd. W małżeństwie czuje się jak we więzieniu. Dodatkowo dziewczyna skrywa jakąś tajemnicę. Z kolei Józefa trafia do więzienia. Jej bliscy bez względu na grożące im konsekwencje, walczą, by ją uwolnić. Tu pojawia się pytanie, czy dla ratowania córek, warto wszystko poświęcać? A co z pozostałymi dziećmi? Czy to nie za wielki koszt? 

"- Dorosłość nie jest tak różowa, jak się wam, panienkom, wydaje. Trzeba brać na barki konsekwencje swoich poczynań."

Kolejny raz spotykamy się z patriotyzmem, walką o wolność i prawa kobiet. Są to elementy, które dla każdego człowieka, czy to kiedyś, czy teraz są bardzo ważne. W czasach, gdzie represje, prześladowania (które tu przybierają na sile), odbieranie godności, niewola i śmierć były na porządku dziennym, tym bardziej było to istotne. Jedno nieopatrznie wypowiedziane słowo czy złe spojrzenie mogły kosztować życie. Autorka doskonale to wszystko nakreśliła. 

Znajdziemy tu cały wachlarz emocji, na tle historycznych zawirowań. Troski, kłopoty, zmartwienia, strach, ból, łzy, zwątpienie, zazdrość, zawiść, zdrada, śmierć - brutalna rzeczywistość czasów zaborów poraża tragizmem i dramatem.

"Przerwana młodość" to autentyczna, przejmująca powieść o miłości, wyborach, poświęceniu, patriotyzmie, walce, determinacji, sile i odwadze kobiet, wierze w marzenia i wciąż tlącej się nadziei. To książka, która boleśnie rozrywa serce. To hołd młodości! Polecam bardzo! 




We współpracy z Wydawnictwem Skarpa Warszawska 


niedziela, 25 maja 2025

Nie jesteś sam - Ilona Łuczyńska

 

Tytuł: Nie jesteś sam
Autor: Ilona Łuczyńska 
Wydawnictwo: Lucky
Liczba stron: 344
Ocena: 10/10

Rodzina Marka i Konrada żyła spokojnym rytmem, ale wszystko zmieniła śmierć matki.
Ojciec braci żeni się po raz drugi. Niestety, okazuje się, że kobieta ma dwa oblicza: dla męża jest wspaniałą żoną, a dla nowo narodzonej córki Julii złą matką. Zaniedbywane dziecko potrzebuje pomocy.
Przyrodni brat nawiązuje bliską więź z młodszą siostrą. Większość wolnego czasu poświęca na opiekę nad nią. Ojciec nie wierzy, gdy opowiada prawdę o nowej matce, a sytuacja dziewczynki staje się coraz gorsza.
Jak problemy z macochą rozwiąże starszy brat?
Jaką tajemnicę skrywa młodszy z braci?
Do czego doprowadzą osobiste wybory każdego z członków rodziny?

"Nie jesteś sam" to powieść, z której bije wielki smutek, ból i cierpienie. Jest przejmująca, wzruszająca, pełna emocji, a przede wszystkim wartościowa.

Poznając tę historię, momentami odnosiłam wrażenie, iż mam do czynienia z baśnią o złej macosze. Eliza bowiem to kobieta o dwóch twarzach. Przed mężem gra idealną matkę i żonę, a gdy ten nie widzi, kompletnie się zmienia. Nie okazuje miłości nie tylko przybranym synom, ale i własnej córce. Nie mogłam zrozumieć, jak można być tak nieczułym i zimnym. To kobieta, która nigdy nie powinna być matką. Ojciec dzieci wydaje się być ślepy na poczynania żony. Czy w porę przejrzy na oczy i uwierzy starszemu z braci? 

Ilona Łuczyńska dotyka problemu przemocy. Osobą, która krzywdzi, jest w tym przypadku kobieta, więc jest to pewien rodzaj świeżości w literaturze. Wątki te sprawiały, że trudno było mi zapanować nad emocjami. A to, co wydarzyło się na koniec... było wstrząsające. Autorka opisuje wszystko w sposób obrazowy, więc tym bardziej nie było łatwo przebrnąć przez te fragmenty. 

"Czasem los nas doświadcza i naturalnym jest, że pojawia się rozpacz. Jednak trzeba pamiętać, że rany się goją, te na duszy również, i kiedyś znów poczuje się nadzieję, radość, a w końcu i szczęście. Można być szczęśliwym pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu, ponieważ siła, jaką człowiek ma w sobie, jest nieskończenie wielka."

Życie bohaterów pełne jest złych wyborów i ich konsekwencji. Ich codzienność to niedomówienia, kłamstwa, obłuda, zakłamanie, zakładanie masek, brak zaufania, zdrada, manipulacja, nienawiść i żądza zemsty.

Niezwykle urzekła mnie relacja między Markiem a przyrodnią siostrą. Chłopak zrobiłby dla Julii dosłownie wszystko. Nawet kosztem prywatnego życia. Widzimy tu, jak ważna jest rozmowa i wsparcie innych.

"Nie jesteś sam" to autentyczna powieść o złożoności ludzkiej natury, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, rodzinnych i małżeńskich oraz zdrowiu psychicznym. To obraz osobowości socjopatycznej i psychopatycznej. To historia, która boli, nie pozwala przejść obojętnie, ale i daje promyk nadziei na lepsze jutro. To lektura z mocnym przesłaniem, że zawsze warto się poświęcać i walczyć o tych, których kochamy.



We współpracy z Wydawnictwem Lucky 


środa, 21 maja 2025

Desperatka - Alicja Sinicka

 

Tytuł: Desperatka 
Autor: Alicja Sinicka 
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 336
Ocena: 9/10

CO TAK NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ Z MOJĄ SIOSTRĄ?

Prawniczka Adela Janas wraca do rodzinnych Pętlic, aby zająć się matką i sprawami rodzinnymi po tragicznej śmierci swojej siostry Iny. Między młodymi kobietami od zawsze był pewien dystans i cień rywalizacji, jednak w obliczu śmierci wszystko to przestaje mieć znaczenie. Adeli trudno jest pogodzić się z myślą, że siostra targnęła się na swoje życie, zaczyna więc zanurzać się w jej pogmatwane sprawy, odkrywając coraz więcej tajemnic, słabości i zaskakujących wyborów.

W desperackim dążeniu do poznania prawdy towarzyszy jej komisarz Michał Orłowski, funkcjonariusz lokalnej policji, z którym łączy ją trudna przeszłość. Czy Adeli uda się uzyskać odpowiedzi na wszystkie dręczące ją pytania? I czy na pewno jest na to gotowa?

„Desperatka” to mroczny i duszny kryminał, od którego nie sposób się oderwać.

Wciąż gdzieś się spieszymy, gubimy się w pędzie życia, zapominając o tym co najważniejsze. Nie znajdujemy czasu dla naszych bliskich, na choćby jeden telefon z pytaniem: co słychać?

Alicja Sinicka wplotła w fabułę trudne relacje rodzinne, obsesyjną zazdrość, pragnienie posiadania więcej i więcej, uzależnienie od hazardu oraz mnóstwo błędnych decyzji z ich konsekwencjami. Szczególną uwagę zwraca motyw rywalizacji między siostrami czy koleżankami z pracy. 

Autorka doskonale zbudowała napięcie i intrygę. Bardzo kibicowałam Adeli w odkrywaniu prawdy na temat tragicznej śmierci siostry Iny. Czy kobieta rzeczywiście targnęła się na swoje życie? A może jednak było to zabójstwo? Wraz z tym jak Adela grzebała coraz głębiej, wychodziły na jaw co raz to nowe tajemnice, słabości i wybory. Starałam się nie oceniać postępowania Iny, bo nic nie jest czarno-białe, ale różnie mi to wychodziło. Po prostu czasami emocje brały górę. Warto dodać, iż jest silna i zdeterminowana w tym co robi, ale i tym samym naraża się na poważne niebezpieczeństwo... Z kolei finalnie zaś totalnie udało się jej mnie zaskoczyć. Czegoś takiego się nie spodziewałam, gdyż tu każda kobieca postać w wyniku utraty nadziei, nosi znamiona desperacji, nieobliczalności w zachowaniu.

"Życie mnie zawiodło w okrutny sposób. Nie ufam nikomu i niczemu. Wszyscy wydają mi się podejrzani. (...) Dlaczego mam stąd uciekać? Czy czeka tu na mnie niebezpieczeństwo?"

Pojawiało się sporo wątków, które wnosiły coś istotnego do fabuły lub wręcz przeciwnie. Mamy tu dawny związek Adeli z komisarzem, z którym łączy ją trudna przeszłość. Dla niektórych może być to mało angażujące, ale ja osobiście lubię takie obyczajowe akcenty w tym gatunku.

Lektura prowadzi do refleksji: na ile znamy swoich bliskich? Czy możemy im w pełni zaufać? I jak to jest żyć w cieniu kogoś innego...?

"Choć całe życie przeczuwała, że jest dla matki tą gorszą córką, w tamtym momencie zdobyła dowód. Coś w niej drgnęło, boleśnie ją osłabiło. Zrozumiała, że matka całe życie porównywała ze sobą córki (...)"

"Desperatka" to utrzymany w dusznym, mrocznym klimacie thriller domestic noir o tym, ile człowiek potrafi mieć twarzy, o skomplikowanych relacjach rodzinnych i ślepym pędzie za pieniądzem.  Słowa klucze w tej historii to walka o siebie a samozniszczenie. Jak cienka jest granica między tymi dwoma pojęciami?



We współpracy z Wydawnictwem W.A.B


niedziela, 18 maja 2025

W sercu porachunków - Katarzyna Lewandowicz

 

Tytuł: W sercu porachunków 
Autor: Katarzyna Lewandowicz
Wydawnictwo: WasPos 
Liczba stron: 350
Ocena: 9/10

Alessandro Caruso, członek rodziny mafijnej, spędza krótki urlop w San Matteo, przygotowując się do przejęcia władzy po ojcu, którego dni są policzone.

Gdy Laura, polska nauczycielka muzyki, mieszkająca od roku we Włoszech, przyjeżdża do malowniczego miasteczka, by spędzić wolny dzień w domu cioci, nie ma pojęcia, że jej życie odmieni się bezpowrotnie. Wpadając bowiem na tajemniczego biegacza, nieświadomie wplątuje się w mafijne intrygi.

Onieśmielona Włochem, mimo początkowej niechęci, zgadza się na niezobowiązujące spotkanie. Ich idylliczne chwile zostają przerwane przez brutalny atak, po którym Alessandro zabiera Laurę do swojej posiadłości, chcąc zapewnić jej ochronę. W wyniku przeżytego szoku dziewczyna nie pamięta ataku ani podróży do rezydencji Carusów.

Teraz, otoczona obcymi członkami rodziny bossa mafii, czuje się jak w filmie grozy. Zagubiona, przerażona i daleka od poczucia bezpieczeństwa.

Tymczasem Alessandro stara się odkryć, kto wydał na niego wyrok śmierci.

Katarzyna Lewandowicz w "W sercu porachunków" zabiera nas do słonecznej włoskiej Apulii. Wkraczamy do mrocznego, mafijnego świata, który rządzi się swoimi prawami. Tu nie ma miejsca na subtelności. To brutalna rzeczywistość, która chwyta w swoje macki.

Para głównych bohaterów to skrajne charaktery. Dzieli ich niemal wszystko. Laura to skromna nauczycielka muzyki z Polski, która od roku mieszka we Włoszech. Z kolei Alessandro Caruso to jedna wielka tajemnica. To mężczyzna pełen sprzeczności - twardy i bezwzględny, ale i zdolny do kochania. To członek mafijnej rodziny, który przygotowuje się do przejęcia władzy po ojcu. Ich przypadkowe spotkanie oprócz wszechogarniającej chemii, pociągnie za sobą lawinę dramatycznych wydarzeń. 

"Zemsta w naszej rodziny była priorytetem. Znałem swój los od małego i się nie sprzeciwiałem, w pełni go zaakceptowałem. Nie dlatego, że musiałem. Płynęła we mnie mściwa krew Carusów."

Autorka stawia trudne pytania o to, czy w mafijnym świecie przemocy i strachu możliwa jest miłość? Czy tam, gdzie nie łatwo o zaufanie, jest miejsce na uczucie, i czy ono przetrwa? Nie brak tu psychologicznej głębi. Postaci będą zmagać się z własnymi rozterkami i przekonaniami, odkryją drzemiące w nich siły, sprawdzą, gdzie przebiegają ich granice moralności. 

"Myśl, że miałabym go już nigdy nie zobaczyć, była zaskakująco bolesna. Ledwo go znałam, a już tak bardzo wdarł się do mojego serca. Nigdy wcześniej nie  poznałam nikogo, przy kim czułabym się tak jak przy nim. Tak swobodnie, a jednocześnie tak fantastycznie."

Akcja jest dynamiczna, pełna niebezpieczeństw, cały czas coś się działo, pojawiało się coś nowego i zaskakującego. Tajemnice, mafijne intrygi, zdrady i sojusze, brak zaufania, zemsta, strach, napięcie, niepewność czy emocje to stałe elementy tej historii.

Fabuła urywa się w bardzo ciekawym momencie. Wygląda więc na to, że książka będzie miała swoją kontynuację, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko wyczekiwać tego, co jeszcze autorka przyszykowała dla swoich bohaterów. 

"W sercu porachunków" to intrygujący romans mafijny o narodzinach miłości w pełnym niebezpieczeństw mafijnym świecie. To książka o wyborach i walce serca z rozumem, poświęceniu w imię lojalności i odwagi oraz wewnętrznych zmianach. Wejdziesz do świata, w którym zaufanie to luksus, a zemsta to codzienność?



We współpracy z Wydawnictwem WasPos 


czwartek, 15 maja 2025

Soul Tattoo - Natalia Kulpińska

 

Tytuł: Soul Tattoo 
Autor: Natalia Kulpińska 
Wydawnictwo: WasPos
Liczba stron: 290
Ocena: 10/10

Jasmine, dwudziestopięcioletnia tatuażystka, dostaje dość osobliwe zlecenie od niezwykle tajemniczego mężczyzny, który nie chce pokazać twarzy. Z obawy przed konsekwencjami odmowy kobieta spełnia jego żądanie. Los łączy ich ścieżki dwa lata później i chociaż Jasmine nigdy nie widziała twarzy nieznajomego, to rozpoznaje go po tatuażu na piersi, który własnoręcznie wykonała.

Zimny, niedostępny, pełen wewnętrznych ran mężczyzna i na pozór krucha, choć bardzo waleczna dziewczyna.

Ona ma przyjaciół, rodzinę i serce pełne niedocenionej miłości. On ma tylko siebie i bolesne wspomnienia, a po sercu ogromną dziurę, której jego zdaniem nikt nie jest w stanie zapełnić.

Czy żar stopi lód? Czy zmiażdżony przez życie mężczyzna potrafi jeszcze otworzyć się na uczucie?

Historia o potężnej stracie, walce o siebie i determinacji, by udowodnić, że miłość nie zdarza się tylko raz, jeśli pozwoli jej się dojść do głosu.

Czy jeden tatuaż może połączyć dwoje ludzi? Ta historia udowadnia, że tak. On wypala ślad nie tylko na ciele, ale... a może przede wszystkim na duszy. Przypadek czy przeznaczenie? 

Poznajemy Jasmine - tatuażystkę z przeszłością, która zmuszona była wiele przejść, ale nie zabrakło jej determinacji, by walczyć, nigdy się nie poddała. Dostając dziwne zlecenie od tajemniczego mężczyzny, który nie chce pokazać twarzy, kobieta z obawy przed konsekwencjami spełnia jego żądanie. Trzy lata później poznaje go po tatuażu na piersi... Co wyniknie z tego spotkania? Na pewno nic już nie będzie takim jak wcześniej. 

Hayden to świetny lekarz. A jako mężczyzna? Bez dwóch zdań bije od niego chłód, niedostępność, arogancja, gburowatość, ale też zauważamy jakąś sprzeczność w jego osobie. To wrażliwość, tęsknota, smutek... Pełen jest wewnętrznych ran i bolesnych wspomnień. Jest po prostu... zmiażdżony przez życie. Jednak czy to życie ma mu jeszcze coś do zaoferowania? Czy można kochać równie mocno dwa razy? Czy tym kimś będzie Jasmine? Czy dziewczyna zapełni dziurę po sercu, wypełniając je miłością? 

"Nie spotkałam dotąd mężczyzny tak pokiereszowanego przez życie. Bo to, że taki był, raczej nie podlegało dyskusji. Nikt nie stawał się bucem bez przyczyny. Ludzie nie rodzili się źli, to świat tworzył z nich potwory."

Bohaterowie zostali wykreowani w sposób, jaki uwielbiam. Są nieidealni, z wadami, słabościami i pragnieniami, które niejednokrotnie myślałam, że są moimi własnymi. Wszystko to, co było ich udziałem, to co przeżywali, odczuwałam i ja. To było tak prawdziwe, namacalnie i bolesne... że chciałam wziąć od nich część tego cierpienia, by im było choć trochę lżej. Lub po prostu przytulić do siebie i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. 

"Wciąż byłem człowiekiem, chociaż moje serce nadawało się już tylko do tłoczenia krwi. Miłości w nim od dawna nie było."

Świetną robotę zrobiła tu postać Rity. Nie wyobrażam sobie, aby miało jej nie być. Z miejsca zjednała sobie moją sympatię bezpośredniością, brakiem owijania w bawełnę i mówieniem prosto z mostu tego, co myśli. Pięknie została przedstawiona przyjaźń między nią a Jasmine. No i jest jeszcze Chris. Fajny z niego facet. 

Widzimy, jak wielką siłę ma miłość, jak potrafi pokonywać wszelkie przeszkody i bariery. Trzeba tylko odnaleźć do niej drogę, wykazać się ogromną cierpliwością i czułością oraz otworzyć się na uczucie, dając sobie szansę na szczęście. Jednak nic tu nie przyszło łatwo, zmiany nie dokonywały się ot tak na pstryknięcie palcami. Niezwykle poruszały mnie obrazy tego, jak postaci małymi kroczkami dojrzewali, otwierali swoje serca.

"Chyba prawdą jest, że nikt nie będzie potrafił kochać tak mocno, jak ludzie z popękanymi sercami, bo miłość jest silniejsza od cementu i stali. Leczy rany, koi duszę i rozpala przygasły płomień nadziei na lepsze jutro."

"Soul Tatoo" to emocjonująca historia złamanych serc. To opowieść o stracie, poczuciu winy, głębokich ranach i cierpieniu, potrzebie bliskości, determinacji w walce o siebie i miłość, sile przyjaźni. To również książka o nadziei na lepsze jutro. A jakie ono będzie dla Jasmine i Haydena? Czy dwie poturbowane dusze mogą jeszcze pokochać? Sprawdźcie sami! Bo ja w tym doktorku przepadłam...



We współpracy z Autorką i Wydawnictwem WasPos




niedziela, 11 maja 2025

Ratując złodzieja - Aneta Sołopa


Tytuł: Ratując złodzieja 
Autor: Aneta Sołopa 
Wydawnictwo: WasPos
Liczba stron: 270
Ocena: 8/10

Daria to nieustraszona policjantka, która  świata nie widzi poza pracą. Nie ma życia  osobistego, z nikim nie dzieli trudów  codzienności i wygląda na to, że jest jej z  tym dobrze. Nie utrzymuje bliskich  kontaktów z rodziną i nie ma faceta, który  mógłby zaakceptować jej związek z policją.  Bohaterka jest bliska złapania szajki  zajmującej się okradaniem sklepów  jubilerskich, którą rozpracowuje już od  kilku miesięcy. Na jej drodze przypadkiem staje Damian -  bezrobotny śmieszek, którego przyłapuje na włamaniu do auta. Okazuje się, że wiele ich łączy - ta sama sprawa i ludzie, na których polują. Wiele ich łaczy, ale i dzieli. Co Damian ma wspólnego z grupa, którą od miesięcy próbuje schwytać Daria? Jakie jeszcze tajemnice skrywa przed nią nowo  poznany mężczyzna?

Damian i Daria stanowią ciekawy, wybuchowy duet bohaterów. Ich relacja pełna jest zawirowań i zabawnych sytuacji. Tylko wyobraźcie sobie: policjantka i złodziej. To nie może się udać, prawda? Poza tym obydwoje łączy trudna przeszłość, brak ojcowskiej miłości i poczucie odrzucenia. Bardzo im współczułam.

Wywiązany wątek miłosny rozwija się powoli i naturalnie. Z racji profesji bohaterów, nastąpi walka serca z rozumem. Sceny bliskości również zostały nakreślone ze smakiem acz nie pozbawione są ognia.

Ważnym aspektem okazała się być utrata zaufania i wysiłek, jaki trzeba włożyć, by je odbudować. Widzimy, jak słowa potrafią ranić i po których ratowanie związku wydaje się być niemożliwe. I jak zaufać komuś, kto stoi po drugiej stronie prawa? 

Praca, pogoń za karierą, porzucenie marzeń i pragnień... to nie jest najlepsza droga, która da nam szczęście. Życie to coś więcej i o tym przekona się Daria, przepadając w pewnych pięknych zielonych oczach. Ten żartowniś kradnie serce z miejsca! Jego teksty to mistrzostwo świata! 

"Dodał mi życiowej energii. Pokazał, że są sprawy ważniejsze niż praca. Nauczył kochać bezwarunkowo, ufać i dbać o to, co naprawdę się liczy w życiu."

Motyw policyjny, a raczej wątek kryminalny został zgrabnie połączony z warstwą humorystyczną. Autorka z precyzją przedstawia, jak wygląda poszczególny etap obławy policyjnej czy śledzenia podejrzanych. Wszystko to uwiarygodnia tę historię, a dodatkowo pozwala nam w napięciu śledzić to, co się rozgrywa. 

"Pani komisarz, tak to możemy bez końca. Ja nic nie powiem i pani też. Ale jedno pani zdradzę. Polujemy na tę samą osobę i dobrze się stało, że jej pani wczoraj nie zamknęła."

"Ratując złodzieja" to skrzący emocjami, intrygujący romans komediowy o tajemnicach, trudnych relacjach rodzinnych, głęboko skrywanych ranach, niełatwych wyborach i prawdzie, która ma wiele twarzy. Gotowi poznać nieustraszoną policjantkę i frywolnego złodziejaszka...? Pozwolicie, by Wasze serce zostało skradzione?



We współpracy z Autorką i Wydawnictwem WasPos