sobota, 8 czerwca 2019

Nowe śledztwa Klary Schulz. Bella Donna - Nadia Szagdaj


Tytuł: Bella Donna
Cykl: Nowe śledztwa Klary Schulz (tom 5)
Autor: Nadia Szagdaj
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 320
Premiera: 5.06.2019 r. 
Ocena: 8/10

Rok 1914. Podczas wernisażu wystawy znanego malarza Adolfa Ludemanna w Breslau dochodzi do mrożącego krew w żyłach incydentu. Zamiast najnowszego obrazu mistrza, oczom publiczności ukazuje się makabryczny widok – pomalowane krwią płótno, do którego ktoś przymocował fragmenty ludzkiego ciała… 

Klara Schulz, która wyjechała do nadmorskiego miasteczka Leba, by ukoić ból po stracie męża, odnajduje na plaży okrutnie okaleczone zwłoki. Okazuje się, że brakujące części ciała znalazły się na obrazie w Breslau, a ofiara to sam Ludemann. Kobieta od razu angażuje się w śledztwo. Sprawy nie ułatwia jej niespodziewane uczucie do młodszego mężczyzny…

"Nowe śledztwa Klary Schulz. Bella Donna" to piąty tom serii. Nie znam wcześniejszych części, ale bez problemu można czytać tę książkę bez znajomości wcześniejszych. Dodam iż wydawnicto zapowiedziało wznowienie również i tamtych.

Nadia Szagdaj w swojej powieści porusza temat emancypacji kobiet. Pokazuje ile trudu musiały zadać sobie, żeby wywalczyć wolność i móc o sobie decydować. Dziś żyjemy w wolnym, państwie, ale warto zastanowić się nad tym problemem, a przede wszystkim docenić fakt, iż możemy wieść życie w takich, a nie innych realiach.

Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie kreacja bohaterek. To kobiety z krwi i kości, prawdziwe, pełne uczuć, emocji, pewności siebie. Zwłaszcza widać to u głównej bohaterki, Klary. Jej upór, spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania trafnych wniosków budzą podziw. Takie postaci chce się spotykać na kartach powieści. 

Pojawia się także wątek romantyczny, ale nie zdominował on fabuły. I całe szczęście, bo wtedy to nie byłby już kryminał a romans.

Autorka pisze wprost, wszystko przedstawia w taki sposób, by czytelnik mógł poszczególne wydarzenia i sytuacje odpowiednio sobie zobrazować. Momentami jest drastycznie, brutalnie, ale to przecież kryminał, więc ja po tym gatunku tego typu elementów oczekuję. Akcję cechuje odpowiedni dynamizm. Autorka umiejętnie utrzymuje nas w napięciu, a samo śledztwo i zagadka kryminalna okazały się bardzo frapujące. Z zainteresowaniem wyczekiwałam jak to wszystko się zakończy.

"Płótno przedstawiające, o ironio, martwą naturę, wypełniał kolaż złożony z kilku części ludzkiego ciała. Gałki oczne wpatrywały się w koneserów sztuki z samego środka upiornej kompozycji. Język, obcięty na długości trzech centymetrów, dotykał wymownie przyrodzenia, oderżniętego wraz z jądrami."W książce pojawia się niemieckie nazewnictwo miejscowości i ulic, ale zupełnie nie miałam z tym problemu, gdyż sprawę ułatwiają zamieszczone przypisy. Sama akcja osadzona została w 1914 r., ale język został w znacznym stopniu uwspółcześniony. Ale myślę, że dzięki temu czyta się lżej i szybciej.

W moim odczuciu autorka bardzo dobrze poradziła sobie z oddaniem klimatu tamtych czasów, gdzie konwenanse i zaściankowość były na porządku dziennym. Dodatkowo efekt ten pogłębiły dołączone stare zdjęcia ulic, budynków, ruin dawnej Leby, a dzisiejszej Łeby. Pozwoliło to wczuć się w klimat tamtej epoki.

"Nowe śledztwa Klary Schulz. Bella Donna" to w przeciwieństwie do ciasnych gorsetów, świetnie skrojony kryminał retro z szeroko osadzonym wątkiem obyczajowym. Polecam nie tylko pasjonatom kryminału, ale i historii. Moje pierwsze spotkanie z książkami Nadii Szagdaj uważam za nadzwyczaj udane!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon 13 komentarzy:

 1. Książka zaciekawiła mnie, aczkolwiek wolałabym zacząć od pierwszej części. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka dobrze skroiła fabułę, więc zupełnie nie odczułem, aby mi coś umknęło z poprzednich tomów 😊

   Usuń
 2. Skoro polecasz, to może kiedyś się skuszę. :)

  Pozdrawiam serdecznie ¦¦
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 3. fabuła jest ciekawa, ale na razie nie mam w planach tej książki :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamutu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej serii i póki co jej nie planuję :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Za kryminałami nie przepadam. Ale retro? Może być ciekawy /sądząc po recenzji/.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)