niedziela, 13 listopada 2016

Tylko Ty - Gabriela Gargaś


Tylko Ty
Gabriela Gargaś
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 376
Ocena: 9/10
  
Nota wydawcy: 
Książka o wielkiej miłości kobiety do mężczyzny. Opowieść o tym, jak trudne i wymagające odwagi jest adopcyjne rodzicielstwo. Wzruszająca, niekiedy smutna, chwilami zabawna opowieść o tym, jak trudnych wyborów musimy niekiedy dokonać, o silnej chęci odkrycia swoich korzeni, o potrzebie miłości, którą każdy z nas nosi w sobie.  


Moja opinia: 

Często zastanawiam się czy można kochać dwie osoby jednocześnie, darząc je przy tym równą uwagą i namiętnością. Nie mam pojęcia, ale myślę że to się zdarza.


"A jeśli miłość przybiera postać pomarańczy i dzielić ją można w życiu więcej razy i z większą ilością osób?"

Mówi się, że stara miłość nie rdzewieje. Z taką miłością mamy do czynienia w "Tylko Ty". Paulina wiedzie poukładane i na swój sposób szczęśliwe życie. Ten spokój burzy przypadkowe spotkanie po latach z miłością jej życia. Do ich rozstania doszło kilkanaście lat temu wskutek podjęcia przez Paulinę niewłaściwej decyzji. Drugą bohaterką jest Ewa, która wraz z mężem od wielu lat starała się o dziecko. Po bezskutecznych próbach decydują się na adopcję, tworząc szczęśliwą rodzinę dla bliźniaków. Niestety w związek Michała i Ewy zaczyna wkradać się rutyna codzienności. Obie kobiety stają przed trudnym wyborem. Co zrobią i czy wybiorą słusznie?

Niezwykle emocjonalna, chwytająca za serce opowieść o najróżniejszych wariantach i odcieniach miłości. I wbrew pozorom nie tylko tych różowych. Mamy tu bowiem miłość do dziecka, bezwarunkową, dojrzałą, pierwszą. Miłość macierzyńska w tej książce wydaje się być tą najważniejszą, bowiem poznajemy jej blaski i cienie, radości i smutki, pewność i niepewność - wszystko to, co wiąże się z rodzicielstwem. 


"Trzeba kochać jak szaleniec, żyć jakby jutra miało nie być, całować do utraty tchu, tańczyć jakby nikt na ciebie nie patrzył i wierzyć, że dla kogoś jesteś całym światem."

Autorka porusza wiele tematów, takich jak rodzicielstwo adopcyjne, potrzeba poznania swoich korzeni, wierność małżeńską, przebaczenie, odkupienie win czy poświęcenie. Mamy tu również przedstawiony obraz pięknej przyjaźni. Po prostu to książka o życiu, jego urokach i szarej codzienności. Powieść zawiera szereg uniwersalnych prawd życiowych, gdzie każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie. Autorka pokazuje nam, że życie jest tak nieprzewidywalne, że wszystko może się zdarzyć. 


"Życie pisze różne scenariusze, ale to ty jesteś główną bohaterką w swoim życiu."

Gabriela Gargaś pokazuje jak jedna niewłaściwa decyzja może wyrządzić ogrom krzywd i cierpień. Zmusza do zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica lojalności w przyjaźni.

W książce niestety występuje trochę błędów, ale z tego co mi wiadomo wina nie leży po stronie pani Gabrysi. Poza tym mankamentem nie mam żadnych zastrzeżeń.

To wzruszająca, poruszająca i sentymentalna powieść o miłości, przyjaźni, marzeniach i wyborach, tych dobrych i tych niekoniecznie, które niekiedy rzutują na całe nasze życie. Bardzo życiowa, mądra, polecam!

5 komentarzy:

 1. Z opinii wynika, że książka skłania do przemyśleń. Dodatkowo temat adopcji... Chętnie przeczytam.
  Wydaje się, że wydawnictwo Filia ma kłopot z korektą. Już w niejednej recenzji czytałam, że książka wydana przez Filię ma niedociągnięcia w tej kwestii. Mam nadzieję, że szybko to poprawią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie emocjonalne powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki akurat nie czytałam, ale znam inne powieści autorki, które bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)