czwartek, 28 kwietnia 2016

Upalne lato Marianny - Katarzyna Zyskowska-Ignaciak


Upalne lato Marianny
Cykl: Upalne lato (tom 1)
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 256

Ocena: 7/10


Nota wydawcy:
Ostatnie lato Marianny to stylowo opisana historia pierwszej miłości osiemnastolatki żyjącej w spokojnym dworze na wsi mazowieckiej. Mamy lato 1939 roku i choć wokół mówi się już tyle o wojnie, dla dziewczyny liczą się jedynie jej uczucia, których obiektem i celem jest poznany w Warszawie, a potem zjawiający się w sąsiedztwie, młody wykładowca prawa. 

Opowieść utkana została ze wspomnień dziadków Autorki. Osadzona w barwnych czasach ich młodości i zbudowana z retrospektyw dawno przebrzmiałych emocji, a jednak – jak sądzę – niezwykle współczesna. Bo Marianna, jak każdy dorastający człowiek ma nieokiełznany apetyt na życie. I jak wszyscy pragnienie dotknąć tabu – bez względu na cenę. Taka chęć zrozumienia własnej cielesności i odnalezienia miejsca w świecie często kończy się rozczarowaniem, niemniej jest nieodłącznym elementem dorastania. Nieodłącznym i ponadczasowym.


Moja opinia:

Główna bohaterka marzy o miłości, wolności, dorosłości, prowadzeniu ciekawego i barwnego życia. Choć w książce mamy rok 1939, to dzisiejsze osiemnastolatki chyba także mają podobne marzenia. 

To książka o odkrywania dorosłości i kobiecości. Ale to także nostalgiczna, wręcz sensualna książka o życiu w obliczu nadchodzącej wojny, o silnych kobietach. 

Autorka pokazuje nam świat kobiet i świat mężczyzn. Za postawą Marianny pragnie nam pokazać, że kobiety nie powinny być uległe wobec świata mężczyzn, którym wszystko uchodzi na sucho, a tylko kobietom wymierza się karę za występki/błędy, które popełniły z mężczyznami. 

Autorka porusza też problem śmierci najbliższych, przemocy, aborcji, wiary. 

Jeśli szukacie nostalgicznej, klimatycznej, ponadczasowej i prawdziwej powieści - to tu taką dostaniecie.

"Pragnie wbić mocne zęby we wszystkie smaki młodości - aż sok poznania spłynie jej po brodzie."


4 komentarze:

 1. Coś dla mamy :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. klimatyczna i ponadczasowa - to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jedynie "Upalne lato Gabrieli" czyli tom chyba ostatni :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tej autorki ,,Przebudzenie'', które bardzo mi się podobało, dlatego postaram się w wolnym czasie skusić na inne jej dzieła.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)