Tytuł: Braunek. Biografia
Autor: Joanna Podsadecka
Wydawnictwo: Mando
Liczba stron: 400
Ocena: 7/10
Małgorzata Braunek – ikona kina, mistrzyni zen i buntowniczka.
Zanim zdała maturę, dostała się do szkoły filmowej, której zresztą nigdy nie ukończyła. Mimo to jej twarz nie schodziła z okładek czasopism i kinowych ekranów. Uwiodła widzów w Polowaniu na muchy Andrzeja Wajdy, a potem stała się obiektem powszechnej nagonki, gdy miała zagrać Oleńkę w Potopie. Z Barbarą Brylską połączyła ją nie tylko zawodowa rywalizacja, ale i tragiczny wypadek. W serialu Lalka brawurowo wcieliła się w rolę kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jej życie prywatne było równie burzliwe jak filmowa kariera: aby wyrwać się spod kontroli matki, uciekła w małżeństwo, które skończyło się rozwodem. Kolejny związek – z Andrzejem Żuławskim – rozpoczął się wzajemną fascynacją, a zakończył dramatycznym rozstaniem.
Skąd Małgorzata Braunek brała odwagę, żeby żyć inaczej, niż wymagali tego od niej inni?
Kiedy znalazła się u szczytu sławy, zwątpiła w jej znaczenie. Zrezygnowała z kariery, żeby szukać czegoś głębszego. Znalazła prawdziwą miłość, a wyprawy do Indii i Nepalu pomogły jej odkryć sens życia. Gwiazda ekranu stała się mistrzynią buddyzmu zen. Jako spełniona osoba po latach na nowo podbiła serca widzów rolą w Domu nad rozlewiskiem.
Bestsellerowa autorka Joanna Podsadecka kreśli fascynujący obraz życia Małgorzaty Braunek – kobiety, która zawsze podążała za obietnicą wolności.
"Braunek. Biografia" jest pierwszą biografią kultowej aktorki, która odważyła się sięgnąć po swoje marzenia. Książka została pięknie wydana, w twardej oprawie. Dopełnieniem publikacji jest spora ilość zdjęć.
Małgorzata Braunek znana jest widzowi głównie z dużego ekranu. To odtwórczyni m.in. takich ról jak: Oleńka Billewiczówna z "Potopu" czy Izabela Łęcka z "Lalki". Jednak mnie osobiście najbardziej przypadła jej rola w serialu "Dom nad rozlewiskiem".
"W kinie i literaturze kibicujemy tym, którzy ryzykują, eksperymentują, buntują się, kwestionują zastane prawdy, odważają się sięgać po swoje marzenia, narażając się na niezrozumienie i etykietki odmieńców. Tracą poklask albo wsparcie otoczenia, ale za akt wierności sobie zyskują we własnych oczach. Dla jednych to znaczy niewiele, dla innych prawie wszystko."
Joanna Podsadecka skupiła się głównie na tym, co już wiemy o Braunek. Oczekiwałam czegoś więcej, jakichś nieznanych mi dotąd informacji i ciekawostek. I choć oddano również głos jej bliskim i znajomym, to pozostała treść wyszła nieco za "sucho", jakby przekazywano same fakty. Oczywiście są fragmenty, które wywołają wzruszenie, jakiś sentyment, jednak głębszych refleksji czy emocji brak. A przecież postać ta miała tak bogate wnętrze, co zresztą i na zewnątrz pokazywała. Buntowniczka jak się patrzy! Ilekroć ją oglądałam, odnosiłam wrażenie, że nikogo nie udawała. Żyła w zgodzie sama z sobą. I najważniejsze: nie bała się ryzykować, stawiać na marzenia.
"Wielu nie może jej darować, że zostawia za sobą rozpędzoną karierę. Uważa, że przez wybór buddyjskiej ścieżki zmarnowała swój talent. Jej odejścia od kina nie zrozumiał Żuławski, nie rozumieli też inni. Długo mierzyła się z niepochlebnymi uwagami zawiedzionych fanów, którzy byli zdania, że zwariowała i zrezygnowała z kariery dla jakiejś sekty. Na początku lat 80. XX w. świadomość, czym jest buddyzm, nie była w Polsce głęboka, by nie powiedzieć, że była nikła. Braunek przez lata unikała opowiadania w prasie o swojej duchowej drodze."
"Braunek. Biografia" to obraz życia Małgorzaty Braunek. To historia kobiety złożonej, uduchowionej, oryginalnej, odważnej, idącej pod prąd. Tęsknoty, które wyznaczają kierunek podążania, wyzwania, które trzeba podjąć, wolność od uprzedzeń - poznajcie tę nietuzinkową, silną osobowość i dajcie się zainspirować!
We współpracy z Wydawnictwem Mando
Być może kiedyś sięgnę po ten tytuł.
OdpowiedzUsuńJakoś nigdy za nią nie przepadałam.
OdpowiedzUsuń