wtorek, 9 lipca 2024

Szukając szczęścia - Kamila Mitek

 

Tytuł: Szukając szczęścia 
Autor: Kamila Mitek 
Wydawnictwo: Dragon 
Liczba stron: 320
Ocena: 9/10

Anna Nowak to oddana swojej pracy psycholog dziecięca. Kobieta chce się zatrudnić w zamkniętym ośrodku wychowawczym, ale niestety pracę dostaje… jej były partner Jan Dobroń. Ostatecznie Anna otrzymuje posadę w szkole podstawowej, która początkowo wydaje się nudna i mało ambitna. Z czasem odkrywa, że młodzi ludzie są o wiele ciekawsi, niż się jej wydawało.

Kobieta wciąż zmaga się z uczuciem do Jana, które ją niszczy, ale nie chce wygasnąć, szczególnie że mężczyzna regularnie o sobie przypomina. Podczas jednej z sesji w grupie wsparcia dla dorosłych poznaje kogoś, kto rozpala w niej nadzieję na lepsze jutro, a jednocześnie skrywa pewną tajemnicę…
Czy Anna zapomni o Janie i da się ponieść nowym emocjom?
Czy jest gotowa na zmiany?

Często zastanawiamy się, czy istnieje jakiś klucz do bram szczęścia. Prawda jednak jest taka, że to my sami musimy o nie zadbać (choć tak ulotne), nie bać się poszukiwać, błądzić, popełniać błędów. Ważne, by potrafić wszystko przemyśleć, wyciągnąć odpowiednie wnioski, by w przyszłości nie dopuścić do niechcianych wydarzeń. Wcale nie musimy być idealni. Pracując nad sobą, powinniśmy skupić się na poznawaniu siebie, swoich mocnych stron, ale i ograniczeń. Równie istotna jest świadomość, co możemy i co chcemy zmienić. 

"Dojrzałość wyraża się w braniu odpowiedzialności za swoje błędy, a zarazem dawaniu sobie do nich prawa."

Bohaterka książki pracuje jako psycholog dziecięca oraz prowadzi grupę wsparcia dla dorosłych, więc na co dzień ma styczność z wieloma problemami. Logiczne jest zatem, że Anna powinna umieć poradzić sobie z własnymi problemami. Uwikłana w dziwną relację z Janem, nie potrafi zerwać z nim kontaktów. 

Kamila Mitek (również pracująca jako psycholog) stara się nakreślić nam, z jakimi trudnościami mierzą się dziś ludzie, dzieci, młodzież oraz przedstawić kulisy pracy psychologa. W moim odczuciu wyszło jej to nadzwyczaj dobrze. Szczególnie zainteresowało mnie to, z jakimi problemami styka się szkolna młodzież. Jest to np. przedwczesne dorastanie, potrzeba akceptacji oraz sporo innych trudności i wyzwań, które nierzadko przerastają ich siły.

Wspomniany przeze mnie na początku motyw szczęścia, jest szeroko rozwinięty. Szczęścia poszukuje nie tylko Anna, ale i inni bohaterowie, co okazuje się bardzo interesujące. Byłam bardzo ciekawa, komu się to uda, jakie po drodze będzie musiał pokonać przeszkody oraz jakie podejmie decyzje. Co do zakończenia, to muszę przyznać, iż nie tego się spodziewałam... Jednak jest bardzo realne.

"Najwięcej uczymy się wtedy, kiedy pokonujemy przeszkody, a nie płynąc na fali."

Dodam, iż Annę i innych bohaterów możemy znać z wcześniejszej powieści autorki zatytułowanej "Pomóż mi kochać". Fajnie było sprawdzić, co u nich słychać. Jednakże obie te książki można czytać jedna po drugiej lub niezależnie od siebie.

"Szukając szczęścia" to pełna emocji, tajemnic i niedopowiedzeń wartościowa lekcja życia dla każdego. To powieść, w której, mimo iż znajdziemy mnótwo problemów, to tchnie ciepłem, dobrocią i nadzieją. Przede wszystkim nadzieją i inspiracją do zmian. Poznajcie terapeutyczną moc tej historii!


We współpracy z Wydawnictwem Dragon 2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)