wtorek, 28 listopada 2023

Światełko w oknie - Magdalena Kordel

 

Tytuł: Światełko w oknie 
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 448
Ocena: 9/10

W te święta Magdalena Kordel zapali światełko w oknie także dla Ciebie

Basia bardzo potrzebuje cudu. Od kiedy jej tata, Michał, zginął w wypadku samochodowym, dziewczyna z beztroskiej nastolatki musiała stać się mamą nie tylko dla swoich siostrzyczek Emilki i Amelki, ale i dla Kornelii, bo dla niej odejście Michała to cios, strata, z którą nie może się pogodzić. Żyje z duchem męża, zapominając o tym, że właśnie teraz córki najbardziej potrzebują jej miłości.

Klementynę opuściła magia. Pierniki, które co roku piekła, kierowana jakby nadprzyrodzoną mocą, zupełnie jej nie wychodzą. Nie rozumie, co się wydarzyło, i nie wie, jak temu zaradzić. Martwi się, że w tegoroczne święta zawiedzie wszystkich – swoich najbliższych i tych, którzy bez jej wypieków nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia.

Na szczęście są Imka i Miłka, przyjaciółki, które nie dopuszczą do tego, by tegoroczna Gwiazdka okazała się katastrofą.

Kornelia, Basia i bliźniaczki przeprowadzają się do Miasteczka, a tam Duchy Świąt biorą sprawy w swoje ręce. Bożonarodzeniowa magia z każdym dniem powoli zaczyna działać, a w ich serca Wstępuje nadzieja.

Światełko w oknie to niezwykła opowieść pełna emocji. Wzruszająca nawet tych, którzy świąt się boją i dla których ten czas stracił magię. Historia o sile przyjaźni i rodziny, o nowych początkach i o tym, że kiedy uwierzymy w drugiego człowieka, cuda po prostu zaczynają się dziać. Wystarczy dać im szansę.

"Światełko w oknie" jest historią, która jak przystało na świąteczną powieść daje nam wiele nadziei. Ale oprócz tego przyjrzymy się tęsknocie oraz poszukiwaniu drogi w szerokim kontekście. Będzie to droga do domu, do najbliższych i do siebie. 

Magdalena Kordel stworzyła książkę, która porusza w czytelniku największe pokłady wrażliwości. Wzruszenie, smutek, płacz - tego na pewno nikomu nie zabraknie podczas tej lektury. Przekonamy się, jak właśnie ważne jest i dlaczego warto dbać o to światełko migoczące w ciemności. Nigdy nie wiadomo komu może oświetlić drogę i kogo uratować. Ale oprócz tego będzie też wesoło, a na naszych twarzach nie raz zagości uśmiech.

"A tak naprawdę wszystko rozbija się o głęboką tesknotę za miłością, za rodziną, ciepłem płynącym z szeroko otwartych ramion. To tworzy prawdziwe święta. Chodzi o to świąteczne uchylenie drzwi z nadzieją, że ktoś wyczekiwany stanie przed nimi i je szerzej otworzy. To wszystko czuję się dużo wcześniej niż dwudziestego czwartego grudnia, wiele dni wprzód smakuje się to, co ma dopiero nadejść."

Zapewne są wśród Was osoby, którzy z różnych powodów boją się świąt, a także tacy, dla których ten czas nie ma już w sobie tej wyjątkowej magii co niegdyś. Święta jak były, tak będą. Choćbyśmy nie wiem, co robili, czekali na nie czy też nie, one i tak przyjdą. Dlatego warto wierzyć w drugiego człowieka. A cuda? Cuda czasem po prostu się dzieją... Może tylko warto dać im maleńką szansę...

"Jednak rację mają ci, którzy mówią, że trzeba uważać, o czym się marzy, bo marzenia mogą się niespodziewanie spełnić, tyle tylko, że ukazując nieznane, prawdziwe i straszne oblicze."

To w świątecznym czasie najmocniej odczuwamy tęsknotę za tymi, których już nie ma. Chcielibyśmy, aby nasze święta były idealne, ale to nie zawsze jest możliwe. Problemy, trudności, traumy i konflikty często będą w tym przeszkadzać.  Tak jak w nas, tak i w bohaterach będzie tkwiła się nadzieja. 

"Światełko w oknie" to pełna emocji, utrzymana w zimowo-świątecznym klimacie powieść o ludziach, nowych początkach, determinacji, sile przyjaźni, miłości i rodziny oraz budującej nadziei. Mam nadzieję, że i Wy podczas czytania będziecie słyszeć echa "Kolędy dla Nieobecnych". Czy na każdego z nas czeka gdzieś światełko w oknie?  Sprawdźcie!


We współpracy z Wydawnictwem Znak3 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)