poniedziałek, 7 grudnia 2015

Niechciana prawda - Agata Kołakowska


Niechciana prawda
Agata Kołakowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 336
Ocena: 9/10


 Nota wydawcy: 
Opowieść o życiu po wielkim zranieniu. O mężczyźnie, który nie powinien stać się mężem, i kobiecie, która dowiaduje się, że jest tylko żoną.

Beata sądziła, że wiedzie zwyczajne, spokojne życie, jak wiele innych kobiet. Prowadzi własną kwiaciarnię i wraz z mężem Markiem wychowuje dwunastoletniego syna.
Pewnego dnia Marek oświadcza, że odchodzi. Spotkał miłość swojego życia…
Beacie wali się cały świat. Początkowo trudno jest jej w to wszystko uwierzyć. Później przychodzi rozpacz, bezsilność i poczucie bycia oszukaną. Musi stawić czoło przeciwnościom i budować nowe życie dla siebie i syna.

I dalej wydaje się, że jest to historia, która spotyka wiele kobiet, gdyby nie to, że miłością Marka okazuje się mężczyzna. 


Moja opinia: 

Książka ta w idealny sposób pokazuje nam do czego może prowadzić brak tolerancji w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej. Autorka przedstawiła problem z obu stron, nikogo przy tym nie broniąc, ani nie osądzając. Przedstawia nam jedynie fakty, tak jakby z stojąc z boku, skupiła się na emocjach. To my musimy sami wyrobić sobie zdanie, ocenić postępowanie bohaterów. Jedynie nie bardzo przekonała mnie postawa Bartka - syna Marka i Beaty, a także jego kolegów. Dziwne było to, że nastolatek tak szybko zaakceptuje fakt, że jego ojciec jest homoseksualistą. A jeśli chodzi o młodzież - czy tak łatwo zrezygnowałaby z dokuczania chłopcu, wyśmiewania się z niego? Jak dla mnie ten wątek trochę mało wiarygodny. Autorka stworzyła bohaterów dość wiarygodnych i autentycznych. 

To książka o cierpieniu i przyjaźni, która może być dla nas zbawienna. Powieść ta, jeszcze raz, na nowo zmusiła mnie do zastanowienia się nad tolerancją. I szczerze powiedziawszy, nie wiem jak zachowałabym się na miejscu Beaty. To pierwsza książka, jaką miałam okazję czytać, która porusza problem zdrady nietypowej, innej niż ta z kobietą. Książka o trudnych wyborach i jeszcze większych, łatwiejszych do popełnienia błędach, które skutkują przez całe życie.


"Inni czasem nas krzywdzą. Nie unikniemy tego. (...) Szkoda jednak zubażać własne życie ze strachu. Przecież może się wydarzyć jeszcze coś pięknego i wartościowego, prawda?"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)