sobota, 9 września 2023

Blisko ciebie - Agnieszka Polaszek [Patronat medialny]Tytuł: Blisko ciebie 
Cykl: Mazurska opowieść (tom 2)
Autor: Agnieszka Polaszek
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 352
Ocena: 9/10

Ewa i Marcin przygotowują się do corocznego wyjazdu do Augustowa. Ewie dokuczają dolegliwości ciążowe i dręczą ją niepokoje związane z wyjazdem. Jest przekonana, że w Augustowie wydarzy się coś złego. Nie chcąc martwić męża, zachowuje te przemyślenia dla siebie.
Jak się okazuje – jej przeczucia się sprawdzają: Marcin ginie w tragicznym wypadku, a ona traci dziecko.
Świat Ewy się wali, kobieta popada w depresję, obwiniając się o śmierć męża. Jest przeświadczona, że gdyby powiedziała Marcinowi o swoich wątpliwościach, do wyjazdu by nie doszło, a on by nie zginął.
Po jakimś czasie o tragicznych wydarzeniach z Augustowa dowiaduje się Grzegorz – mężczyzna, którego wiele lat temu Ewa wyciągnęła z kłopotów. Obecnie mieszka w Livorno, gdzie prowadzi winnicę. Postanawia pomóc dawnej koleżance i proponuje jej wyjazd do Włoch. Początkowo Ewa nawet nie chce o tym słyszeć, ale w końcu uświadamia sobie, że być może zmiana otoczenia to dla niej ostatnia szansa na wyjście z żałoby.
We Włoszech poznaje Bettinę, która straciła syna, staruszka uświadamia jej, że choć śmierć Marcina jest dramatem, nie oznacza, że Ewa ma się pogrążyć w żałobie do końca życia.
Grzegorz również bardzo się stara wyciągnąć Ewę z rozpaczy, i choć początkowo ta traktuje go z nieufnością i dystansem, z biegiem czasu coś się zmienia w ich relacji.
Pewnego dnia Ewa odkrywa, że ulubione wino jej ojca, słynne Evita Santa Lucia, od lat jest produkowane przez Grzegorza i nazwane tak na jej cześć…

"Blisko ciebie" jest drugim tomem cyklu Mazurska opowieść. "Twoim śladem" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło oraz dostarczyło nie lada emocji, dlatego byłam niezmiernie ciekawa dalszych losów bohaterów. 

Niekiedy bezmyślność i brawura młodych ludzi poraża. Nie wiem co musi mieć w głowie ktoś, kto urządza sobie nielegalne wyścigi ulicami miasta pełnego ludzi. W jednej sekundzie można odebrać komuś życie, marzenia i przyszłość.

"Szczęście jest takie nietrwałe. Wystarczy chwila i zostajemy z pustymi rękami. Gdy jesteśmy szczęśliwi, to w ogóle się nad tym nie zastanawiamy, jakby ten stan po prostu nam się należał, a gdy to tracimy, czujemy się rozczarowani i cierpimy."

Agnieszka Polaszek już od pierwszych stron wrzuca nas w sam środek tragicznych wydarzeń, nie dając chwili oddechu. Na pierwszy plan wysunęła motyw straty i żałoby. Autorce wspaniale udało się oddać emocje, jakie towarzyszyły bohaterom. Wyraźnie czuć ich strach, ból, cierpienie, żal, bezsilność, tęsknotę, smutek, samotność, złość.

"W ciszy samotność przemawiała do niej głośniej. Czasem nawet krzyczała, błagając o jakikolwiek dźwięk. Najmniejszy nawet, ale dający poczucie, że życie wciąż trwa. Dzieje się obok niej i czeka, by ona zrobiła krok w jego stronę. Był gotowy wszystko oddać i poświęcić dla niej."

Nie mam słów na to jak rozsierdzało mnie zachowanie matki Ewy. To, w jaki sposób wykorzystywała śmierć zięcia do własnych celów... zwyczajnie rozczarowuje. Matka powinna wspierać córkę, być przy niej, a nie patrzeć na to, co może ugrać dla siebie kosztem jej nieszczęścia. Bycie celebrytką, rozpoznawalność oraz życie w pozorach to jej nadrzędny punkt. W pogoni za bogactwem i sławą zatraciła to, co powinno być najważniejsze. Rodzina, miłość, przyjaźń - to w życiu liczy się najbardziej.

Z kolei zupełnie inaczej przedstawiało się podejście do całej sytuacji ojca Ewy. Ten walczył o nią, troszczył się, robił wszystko, by córka w końcu wyszła z żałoby i marazmu. Natomiast w chwili, kiedy ponownie w życiu kobiety pojawił się Grzegorz i ich wyjątkowa relacja... po prostu rozczuliło mnie. Nic tu więcej nie dodam. Ten mężczyzna zdecydowanie zasługuje na to, byście go bliżej poznali.

Autorka wspaniale oddała piękno gorącej Toskanii oraz wątek związany z winiarstwem. Poznajemy tajniki tego, jak powstaje wino. Tu nie chodzi tylko o czysty zarobek. To przede wszystkim pasja i radość z tego co się robi. Oczywiście nie zabrakło również odpowiedniej dawki dobrego humoru. Podobały mi się między bohaterami pewne zwroty i powiedzonka. Do tego mamy nieco niedopowiedzeń i tajemniczości. 

"Blisko ciebie" to pełna emocji, wzruszająca, rozdzierająca serce powieść o stracie, żałobie, wyrzutach sumienia. To historia, która odbiera nadzieję, ale i ją przywraca. Tylko czy dwójka rozbitków rozpaczliwie szukajacych ocalenia ma szansę na szczęśliwy finał? O tym już musicie przekonać się sami... Po odpowiedź zapraszam do lektury.


We współpracy z Wydawnictwem Replika5 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale to tylko kwestia czasu, kiedy poznam tę historię. Gratuluję serdecznie patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze I części, ale cieszy, że kontynuacja trzyma poziom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa pierwszej części, a druga część mnie zaciekawiła :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękno gorącej Toskanii oraz wątek związany z winiarstwem? To brzmi super! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie po nią sięgnę. Zapowiada się naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)