piątek, 21 kwietnia 2017

Przyjaciele i rywale - Agnieszka Krawczyk


Przyjaciele i rywale
Cykl: Czary codzienności (tom 2)
Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 600
Ocena: 10/10

Moje wrażenia:

"Przyjaciele i rywale" to drugi tom cyklu "Czary Codzienności". W tej części dzieje się sporo, nawet więcej niż w poprzedniej. Bowiem nad herbaciarnią "3 Siostry i 3 Koty" zbierają się czarne chmury. Siostry Niemirskie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Agata odkrywa tożsamość nieznanego ojca Tosi. Na domiar tego, kłopoty nie ominą domku i herbaciarni, bo pani burmistrz zamierza budować na ich miejscu spa. W międzyczasie Daniela i Jakub ulegają wypadkowi i trafiają do szpitala. Tak więc dzieje się naprawdę sporo, nie ma czasu na nudę.

Oprócz postaci z poprzedniego tomu, dołączają nowe. Mamy możliwość poznania ich różnorodnych charakterów. Widzimy jak się zmieniają. Jedni bardziej, inni mniej. Wychodzą na jaw pewne rodzinne tajemnice, pojawiają się nieszczęśliwe miłości. Wszystko to sprawia, że czyta się z wielkim zainteresowaniem. 

"(...) każdy popełnia błędy, również takie, których nie da się naprawić." 

Kłopoty, zmartwienia, chwile szczęścia, miłość, nienawiść, przyjaźń, przeplatają się tu jak w kalejdoskopie. To wszystko dało wspaniały i zaskakujący efekt. Taka niby zwykła codzienność, a jakże interesująca. Autorka sprawiła, że po raz kolejny miałam wrażenie, że przebywam w samym centrum tych wydarzeń, że obserwuję to gdzieś z bliska. 

"Jeśli życiem kieruje wyłącznie nienawiść, człowiek jest jak wydrążony, pusty w środku pień drzewa. Gdy wybaczamy, tak naprawdę robimy to dla siebie."

Powieść zmusza do zatrzymania się, do chwili refleksji. Bo przecież to czary codzienności, rzeczy małe stanowią o tym, jakie jest nasze życie i jacy my sami jesteśmy. Powinniśmy docenić tę banalność, bo nigdy nie wiemy, co zgotuje dla nas los. Trzeba doceniać i cieszyć się ze spokoju. 

Moja wizyta w Zmysłowie ponownie była udana. Z chęcią jeszcze tu powrócę. 
  
"Bardzo często marzenia są piękne, dopóki pozostają marzeniami."

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam nawet pierwszej części, koniecznie muszę nadrobić braki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść o wybaczeniu - Twoja recenzja mnie przekonała do tej książki. Chętnie po nią sięgnę, jak tylko zmniejszy się mój stos powieści do przeczytania:)


  http://www.karminoweusta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam przyjemności zapoznania się z twórczością tej autorki ale widzę, że to moje niedopatrzenie talentu. Słyszałam wiele dobrego o jej ksiażkach a Twoja recenzja tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na swojej półce pierwszy tom tej serii i muszę wreszcie się z nim zaznajomić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiazka z gatunku bardzo lubie:-) niecierpliwie czekam na trzeci tom sagi:-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)