wtorek, 8 marca 2016

Jeśli się odnajdziemy, kotku - Wioletta Sawicka


Jeśli się odnajdziemy, kotku
Cykl: Wyjdziesz za mnie, Kotku (tom 3)
Wioletta Sawicka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
 Liczba stron: 408
Ocena: 9/10 

Nota wydawcy: 
Kontynuacja losów bohaterów „Wyjdziesz za mnie, kotku?” i „Będzie dobrze, kotku.

Po rozstaniu z Patrykiem Anna nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Ciężko było jej odejść, ale jeszcze ciężej ponosić konsekwencje odejścia, bo przecież są dzieci, którym zburzyła stabilizację. Teściowa oskarża ją o egoizm, psują się też relacje z przybraną córką, Mają. Anna jest rozdrażniona, cierpi na bezsenność, czuje się winna. Jednak mimo że wciąż kocha Patryka, nie potrafi mu zaufać. Tak samo jak nie potrafi wybaczyć ojcu. Patryk wyjeżdża na Śląsk, aby w pracy szukać zapomnienia. W tym świecie pogubionych dorosłych pojawia się córeczka Małgosi – chichot złośliwego losu, który położy na drodze do szczęścia bohaterów jeszcze niejedną niespodziankę.

Czym byłoby zdobywanie szczytów bez mozolnej wspinaczki na górę? Nie w szczycie cel, ale w drodze, którą trzeba pokonać, by go osiągnąć. Czasem wyboistą, usianą kamieniami, naszymi błędami, ale warto ją przejść, by poznać najgłębszy smak miłości.


Moja opinia: 
Autorka świetnie przedstawiła obraz rodziny, niby zwyczajnej, a jednak wyjątkowej. Opisała różne odcienie miłości, nie tylko do ludzi, ale i zwierząt. Porusza wiele wartości i zasad - od miłości i szacunku dla partnera, wytrwałości w pokonywaniu problemów, wsparcia i tolerancji ze strony bliskich, po wyrozumiałość i umiejętność wybaczania. Autorka pięknie pisze o codzienności, naszej tradycji, przywarach i krajobrazie, które są tak ważne w życiu, a o których nie doceniamy lub zapominamy. 

"Jeśli się odnajdziemy, posklejamy kawałki serca w całość, pozbieramy okruchy miłości, poszybujemy ku wieczności, silniejsi niż śmierć."

To książka prawdziwa, realna, o poświęceniu, odwadze, pokonywaniu przeciwności losu i odnajdywaniu siebie, która zarówno bawi, jak i wzrusza.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)