niedziela, 14 lutego 2016

Po tamtej stronie Ciebie i Mnie - Jess Rothenberg


Po tamtej stronie Ciebie i Mnie
Jess Rothenberg

Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 416
Ocena: 9/10

Nota wydawcy:

Rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno, że aż pękło jej serce, i która raz jeszcze poświęciła swoje życie, by uratować ukochanego.

Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej stronie ciebie i mnie. To piękna, mądra i bolesna, przesycona smutkiem, ale i humorem opowieść o granicach i bezgraniczności uczucia, o odpowiedzialności za uczucie, o poświęceniu, zrozumieniu i wybaczeniu. Jess Rothenberg zastosowała zabieg znany z Nostalgii anioła, przenoszący w zaświaty bohaterkę, która „podgląda” życie pozostawionych na ziemi swoich bliskich. I odkrywa, że dopiero stamtąd można naprawdę poznać i zrozumieć nasze życie na ziemi.

Tę książkę czyta się jednym tchem. Długo nie można o niej zapomnieć, pozostawia w nas głęboki ślad, a może nawet inaczej patrzy się potem na tych, których kochamy.Moja opinia: 
To piękna i wstrząsająca opowieść o ponadczasowej miłości, o życiu oraz konsekwencjach wypowiadanych słów i podjętych decyzji. To książka o śmierci (która wcale nie musi być końcem wszystkiego), tęsknocie i samotności (która rozrywa serce, ale i uczy pokory), zrozumieniu i akceptacji, wybaczeniu i pogodzeniu się z tym co jest i się nie zmieni. Autorka pokazuje jak ulotne jest nasze życie, jaką wartość mają w nim słowa i gesty. Że nie wszystko, co wydaje się nam być oczywiste, w rzeczywistości jest prawdziwe, a prawda często okazuje się być skomplikowana. Śmierć zaś nie zawsze oznacza koniec życia. 


"Będę o tobie pamiętać. I ty o mnie nie zapomnij. Nie pozwól, by życie szło obok. I nie opłakuj wspomnień."

Dzięki prostemu i plastycznemu językowi, każda z opisywanych sytuacji i emocji wydaje się bardzo rzeczywista. Ciekawym zabiegiem są tytuły rozdziałów, które są jednocześnie tytułami utworów muzycznych popularnych w latach 80-tych. 

Ta książka naprawdę rozdziera i rozgrzewa duszę! Polecam wszystkim, bez względu na wiek. 
 
 

6 komentarzy:

 1. Ciekawy blog :)
  Zapraszamy do nas i zachęcamy do obserwacji :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  + obserwujemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, już zaglądam do Was :)

   Usuń
 2. Nie znam tej książki, a jeśli rzeczywiście ma tyle wspaniałych cech to chętnie ją przeczytam :)
  Pozdrawiam,
  Subiektywne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie to... dość zwykłe? To znaczy, nie przemawiają do mnie takie "mega słodkie, głębokie i pouczające" historie o miłości.
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdemu może podobać się co innego, czasem warto dać jakiejś książce szansę.

   Usuń