niedziela, 14 lutego 2016

Po tamtej stronie Ciebie i Mnie - Jess Rothenberg


Po tamtej stronie Ciebie i Mnie
Jess Rothenberg

Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 416
Ocena: 9/10

Nota wydawcy:

Rozdzierająca i rozgrzewająca duszę opowieść o dziewczynie, która kochała tak mocno, że aż pękło jej serce, i która raz jeszcze poświęciła swoje życie, by uratować ukochanego.

Pęknięte serce na skutek szoku po przeżytym dramacie to przypadek opisany w medycynie. Artykuł w „Wall Street Journal” zainspirował Jess Rothenberg do napisania niezwykłej metaforycznej i filozoficznej powieści Po tamtej stronie ciebie i mnie. To piękna, mądra i bolesna, przesycona smutkiem, ale i humorem opowieść o granicach i bezgraniczności uczucia, o odpowiedzialności za uczucie, o poświęceniu, zrozumieniu i wybaczeniu. Jess Rothenberg zastosowała zabieg znany z Nostalgii anioła, przenoszący w zaświaty bohaterkę, która „podgląda” życie pozostawionych na ziemi swoich bliskich. I odkrywa, że dopiero stamtąd można naprawdę poznać i zrozumieć nasze życie na ziemi.

Tę książkę czyta się jednym tchem. Długo nie można o niej zapomnieć, pozostawia w nas głęboki ślad, a może nawet inaczej patrzy się potem na tych, których kochamy.Moja opinia: 
To piękna i wstrząsająca opowieść o ponadczasowej miłości, o życiu oraz konsekwencjach wypowiadanych słów i podjętych decyzji. To książka o śmierci (która wcale nie musi być końcem wszystkiego), tęsknocie i samotności (która rozrywa serce, ale i uczy pokory), zrozumieniu i akceptacji, wybaczeniu i pogodzeniu się z tym co jest i się nie zmieni. Autorka pokazuje jak ulotne jest nasze życie, jaką wartość mają w nim słowa i gesty. Że nie wszystko, co wydaje się nam być oczywiste, w rzeczywistości jest prawdziwe, a prawda często okazuje się być skomplikowana. Śmierć zaś nie zawsze oznacza koniec życia. 


"Będę o tobie pamiętać. I ty o mnie nie zapomnij. Nie pozwól, by życie szło obok. I nie opłakuj wspomnień."

Dzięki prostemu i plastycznemu językowi, każda z opisywanych sytuacji i emocji wydaje się bardzo rzeczywista. Ciekawym zabiegiem są tytuły rozdziałów, które są jednocześnie tytułami utworów muzycznych popularnych w latach 80-tych. 

Ta książka naprawdę rozdziera i rozgrzewa duszę! Polecam wszystkim, bez względu na wiek. 
 
 

6 komentarzy:

 1. Ciekawy blog :)
  Zapraszamy do nas i zachęcamy do obserwacji :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  + obserwujemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, już zaglądam do Was :)

   Usuń
 2. Nie znam tej książki, a jeśli rzeczywiście ma tyle wspaniałych cech to chętnie ją przeczytam :)
  Pozdrawiam,
  Subiektywne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie to... dość zwykłe? To znaczy, nie przemawiają do mnie takie "mega słodkie, głębokie i pouczające" historie o miłości.
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdemu może podobać się co innego, czasem warto dać jakiejś książce szansę.

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)