niedziela, 24 lipca 2016

Sabat Czterdziestek - Anna Kleiber


Sabat Czterdziestek
Anna Kleiber

Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 344
Ocena: 8/10

Nota wydawcy: 
Gdy ma się czterdziestkę na karku, a za sobą nieudane małżeństwo, pora na urlop od dotychczasowego życia. Tak decyduje Ewa, a w tym życiowym oddechu towarzyszyć ma jej dawna koleżanka Kamila, obecnie mieszkająca w Barcelonie. Zanim jednak kobiety wyruszą w podróż dookoła świata, muszą załatwić sprawy spadkowe w małej wiosce, w której w dziecięcych latach spędzały wakacje. A tu spotkają je przygody, których zupełnie się nie spodziewały... 

 
Moja opinia: 

"Gdy się jest po czterdziestce i oczekuje... to chciałaś tego, babo, czy nie - starości dać się nie możesz, a wszelkie głupoty same z głowy wylatują, bo nie ma na nie czasu." 

W książce pewno dowcipnych i prawdziwych dialogów. Zagadki, tajemnice, intrygi, to wszystko znajdziemy w tej powieści. Autorka bardzo dobrze przedstawiła prowincjonalne problemy i dylematy osób mieszkających na wsi. Ciekawe jest też spojrzenie bohaterek na miłość, przyjaźń, mężczyzn, doświadczenia życiowe i ogólnie na otaczający je świat. Obserwujemy ich radości i porażki. Pojawia się również ciekawy wątek kryminalny i miłosny.

Główna bohaterka jest bardzo energiczna, do tego posiada cięty język i spory dystans do swojej osoby. Ale mimo to nie potrafi zaakceptować swojego wieku, upływającego czasu i urody, pojawiających się pierwszych zmarszczek, niespełnionej młodzieńczej miłości i zmarnowanego życia u boku niewiernego męża. 

"(...) w tej chwili żyjesz, tu i teraz, a nie jutro i tam. No i życie nie tylko wokół zmarszczek się kręci. Można być szczęśliwym wbrew wiekowi, wbrew temu, co mówią inni, wbrew zdrowemu rozsądkowi!" 

Książka napisana bardzo lekko, humoru jest w niej tyle, że co chwila można wybuchnąć śmiechem.

Powieść, która bawi, daje pozytywnego kopa, intryguje i pokazuje co jest tak naprawdę w życiu ważne. Polecam nie tylko czterdziestkom jako zabawną, niezobowiązującą lekturę na lato. Nabierzcie tak jak bohaterki tej lektury wiatru w żagle i po prostu żyjcie pełnią życia!  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad, skomentujesz, zaobserwuhesz. A ja chętnie zajrzę do Ciebie :)