niedziela, 31 stycznia 2016

Szukając szczęścia - Aneta Krasińska


Szukając szczęścia
Aneta Krasińska
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 240
Ocena: 9/10Nota wydawcy:
W momencie gdy u malutkiej Dagusi zdiagnozowano zespół Pierre’a Robina, cały szczęśliwy świat Malwiny runął. Młoda niepracująca matka – opuszczona przez męża, samotnie wychowująca niepełnosprawną córkę – stara się jednak iść przez życie z podniesioną głową, ciesząc się z każdego dnia i kolejnych nowych umiejętności córki, w duchu licząc na uśmiech losu.

Malwina codziennie na nowo odbudowuje w sobie chęć do życia i walki o lepsze jutro dla siebie i swojego dziecka, które przez wielu, w tym również przez własnego ojca, zostało odtrącone, a tym samym pozbawione miłości, troski i wsparcia, którego ze względu na swój stan zdrowia szczególnie potrzebuje.


Moja opinia:
"Szukając szczęścia" to druga powieść w dorobku Anety Krasińskiej. Niedawno czytałam "Finezję uczuć" i tamta książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. "Szukając szczęścia" spodobała mi się jeszcze bardziej. 

Historia Malwiny, Artura i niepełnosprawnej Dagmary poruszyła moje serce do głębi i rozerwała na milion małych kawałeczków. Opisywana historia jest niezwykle realistyczna, zmuszająca do refleksji i wywołująca szereg emocji. 

Autorka pisze bardzo ładnym językiem, niczego niepotrzebnie nie ubarwia, nie przerysowuje, przedstawia życie takim jakie jest - nie tylko radosne, szczęśliwe, ale i brutalne, niesprawiedliwe i bolesne. Ujęła mnie tym, że z niezwykłym wyczuciem, w delikatny i lekki sposób opowiedziała o niepełnosprawności dziecka. Bardzo spodobało mi się to, jak pod koniec książki Artur w końcu wyjawia głęboko skrywane emocje. 

Podobnie jak w przypadku debiutu, tak i w "Szukając szczęścia" autorka nie ocenia i nie krytykuje zachowań i decyzji bohaterów - a to bardzo lubię w książkach. Mamy tu również tematy samotności w małżeństwie, ucieczkę od odpowiedzialności, dylematy, wahanie, cierpienie i ból z tym związane. 


"Każdy człowiek czegoś żałuje, ale nie można cofnąć czasu i podjąć innych decyzji."

To bardzo smutna w przekazie książka o miłości, macierzyństwie, poświęceniu, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia, która mimo wszystko daje nadzieję. Książka bardzo życiowa, skłaniająca do refleksji. Polecam!  
  
 

sobota, 30 stycznia 2016

Białe róże dla Matyldy - Magdalena Zimniak


Białe róże dla Matyldy
Magdalena Zimniak

Wydawnictwo: Prozami
Liczba stron: 300
Ocena: 10/10


Nota wydawcy:
Po nagłej śmierci rodziców Beata próbuje odzyskać spokój. Nie jest to łatwe, ponieważ krótko po pogrzebie pojawiają się śledczy, podając w wątpliwość tezę o wypadku. Z każdym dniem w głowie Beaty wykluwa się więcej pytań, a znalezione przez nią pamiętniki ciotki Matyldy rzucają nowe światło na przeszłość całej rodziny. Odkrywane tajemnice zachwieją życiem kobiety. Żadna wartość nie pozostanie pewnikiem.  


Moja opinia: 
Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a wręcz wstrząsnęła mną. Jest powieścią niezwykle smutną i wywołującą silne emocje. Autorka zagłębiła się w psychikę człowieka tak dalece, że... już sami nie jesteśmy pewni co jest dalej. Widzimy jak każdy z bohaterów walczy ze swoimi własnymi demonami z przeszłości. Teraźniejszość miesza się z przeszłością, śmierć z życiem, a ból z euforią. 

Książka zmusiła mnie do zadania sobie pytania i zastanowienia się - czy można chorować na miłość? Czy można kochać za bardzo? I czy ona nie usprawiedliwia pewne złe postępowania? A taka właśnie jest choroba Münchausena. Subtelna i tajemnicza okładka bardzo przypadła mi do gustu. To książka zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach.  
  
 

wtorek, 26 stycznia 2016

Zachcianek - Katarzyna Michalak


Zachcianek
Cykl: Słoneczna trylogia (tom 2)
Katarzyna Michalak 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Liczba stron: 368

Ocena: 9/10


                                                        Nota Wydawcy: 
Pełna zaskakujących zwrotów akcji, a zarazem ciepła i pełna humoru kontynuacja powieści Poczekajka Katarzyny Michalak. 

Patrycja, rudowłosa pani weterynarz, opuszcza Poczekajkę, by zacząć nowy etap w życiu u boku ukochanego Gabriela. Wystarczył jednak tylko rok, by marzenia i oczekiwania dziewczyny brutalnie zderzyły się z rzeczywistością. Patrycja tęskni za swoim życiem w Poczekajce, za pracą w ZOO, a i Czarny Książę z bliska nie wydaje się już taki pociągający. Czy to właśnie na niego czekała całe życie?

Zachcianek to historia o spełnionych marzeniach i odrobinie magii. O prawdziwej Miłości, która jest tuż obok, choć wcale nie tam, gdzie jej szukamy. O odnalezieniu własnego miejsca na Ziemi i szczęścia, które jest w zwyczajnej codzienności. I o tym, że w każdy, nawet najgorszy człowiek, może zmienić się na lepsze i zasługuje na drugą szansę.                   
  
                                                        Moja opinia: 

Marzenia, wiara, nadzieja, optymizm, przyjaźń, strata, wybaczenie i ta szczypta magii - to wszystko bije z tej książki. To historia, która pokazuje, że zawsze warto dać sobie drugą szansę, bez względu na okoliczności. Autorka udowadnia nieprzewidywalność naszego życia, że to, co z reguły dobre czy złe, w rzeczywistości wcale może takie nie jest. W tym tomie, pani Michalak pokazuje wszystkich bohaterów w zupełnie innym świetle, niż w "Poczekajce". Jedynie Patrycja pozostaje do samego końca sobą. Jest jeszcze jedno przesłanie tej powieści, mianowicie to, że nie wolno bać się być sobą, bo tylko wtedy znajdzie się prawdziwe szczęście.


"Dlaczego jestem inna? Gorsza? Bo ośmielam się marzyć? Bo śnię?
Dlaczego mam iść drogą, którą idą wszyscy, którą wybraliście dla mnie wy? Moja własna jest zła?"

W książce znajdziemy pełno zabawnych dialogów - ale takich też, po których pojawia się śmiech przez łzy. Książka pełna ciepła i miłości, wzruszających scen i mnóstwo wszelakich emocji, a przede wszystkim marzeń.
Zmyślona - Katarzyna Michalak


Zmyślona
Cykl: Słoneczna trylogia (tom 3)
Katarzyna Michalak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 264
Ocena: 9/10  

Nota Wydawcy: 
Trzeci tom historii bohaterów znanych czytelnikom z Poczekajki i Zachcianka: Patrycji, Łukasza, Hanki i Gabriela. Losy tej czwórki splotą się w pewnym momencie z losami młodego mężczyzny Patryka, za sprawą uroczych dzieci: Lusi, Adasia i Anielki, a także ich opiekunki - Dominiki.

Trójka kilkuletnich urwisów wkroczy w uporządkowane życie Patryka z siłą huraganu. Z dnia na dzień, zupełnie nieprzygotowany do tej roli mężczyzna, będzie musiał sprostać opiece nad nimi. Okaże się to naprawdę trudnym wyzwaniem, gdyż dzieci, jak to dzieci, mają tysiąc pomysłów na minutę. Wyczyny z piekła rodem, nie raz i nie dwa przyprawią Patryka o palpitację serca i wybuchy serdecznego śmiechu.

"Zmyślona" jest piękną opowieścią o prawdziwej Miłości, takiej, która przeciwstawia się złu, przezwyciężając wszystkie przeszkody. Ta Miłość, tak jak cała historia o Patrycji i jej najbliższych, miała swój początek w domku koloru słońca. Tam trwa. I właśnie tam się kończy...


Moja opinia: 
Ostatnia część serii poczekajkowej już za mną. Jest to najsmutniejsza część z tej serii, ale też wydaje się być najprawdziwsza. W poprzednich dwóch tomach mieliśmy do czynienia głównie z dość wesołymi historiami młodej pani weterynarz, natomiast tu mamy tragiczne wydarzenia dojrzałej kobiety i jej rodziny. Pojawia się prawdziwe życie, na domiar tego w najczystszej i momentami najbrutalniejszej postaci. Ale nie brak też humoru, chociażby za sprawą sytuacji z udziałem dzieci. 

Powieść o bezgranicznej miłości. Książka wzruszająca, chwytająca za serce, nieprzewidywalna, pełna emocji i uczuć. A okładka jest po prostu obłędna!!!


"Nie ma większego cierpienia niż ból matki po stracie dziecka i ból dziecka po stracie matki."
 

Poczekajka - Katarzyna Michalak


Poczekajka
Cykl: Słoneczna trylogia (tom 1)
Katarzyna Michalak 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Liczba stron: 336
Ocena: 9/10 
Nota wydawcy: 
Urzekająca opowieść o miłości, magii i sile marzeń.

„Poczekajka” to książka niezwykła. To właśnie nią debiutowała Katarzyna Michalak, dziś autorka ponad dwudziestu bestsellerów. To „Poczekajkę” czytelniczki wskazały jako najlepszą książkę pisarki. Do dziś, choć minęło sześć lat od tego debiutu opowieść o romantycznej, pozytywnie zakręconej pani doktor wzrusza, rozśmiesza, ale i inspiruje tysiące czytelniczek. Perypetie Patrycji w ogrodzie zoologicznym z jej egzotycznymi pacjentami, są perełkami tej opowieści.

Patrycja, młoda i urocza doktor weterynarii, ma dwie pasje: jedną jest niesienie pomocy wszystkim stworzeniom dużym i małym, drugą zaś… magia, która wypełnia maleńką, wynajmowaną kawalerkę i pozwala zapomnieć o samotności. Tak, tak, bo Patrycja marzy o Miłości, takiej przez duże M, ale gdzie taką znaleźć? Spotkanie z kręgiem czarownic na pewnym sabacie przynosi odpowiedź: „Znajdź małą, żółtą chatkę gdzieś na krańcu świata, a spotkasz Jego”. Patrycja, kierując się słowami „Bądź wierna. Idź”, wyrusza w pogoń za marzeniem, nie wiedząc, co ją czeka podczas tej przygody, kogo spotka w cichej, spokojnej wsi zwanej Poczekajką, kto okaże się jej przyjacielem, a kto wrogiem i jaką cenę przyjdzie jej zapłacić na końcu drogi…

„Poczekajka”, pierwszy tom słonecznej trylogii, do której należą też „Zachcianek” i „Zmyślona”, powraca w nowej słonecznej okładce, by nadal dawać wiarę w to, że marzenia się spełniają, a po najczarniejszej nawet nocy wstaje nowy, pełen nadziei dzień.


Moja opinia:

Jest to urocza i zabawna opowieść o życiu, miłości, namiętności, tęsknocie, nienawiści i zdradzie. Akcja książki toczy się dość szybko. Obok wszechobecnego humoru nie brak również elementów dramatycznych. Podczas czytania kilka razy zdarzyło mi się pomyśleć: "O Boże, to przecież ja!" 

To książka idealna na długie jesienne wieczory. Zdecydowanie sięgnę po kontynuację "Poczekajki", ponieważ jestem bardzo ciekawa, jak potoczyły się dalsze losy Patrycji i jej zwierząt.  


"Bądź sobą, a zwłaszcza nie udawaj uczuć. I nie bądź cyniczna wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań, ona jest wieczna jak trawa."