Tytuł: Farciarz
Autor: Jagna Rolska
Wydawnictwo: Mięta
Liczba stron: 342
Ocena: 9/10
Oparta na faktach historia powstańca warszawskiego
Wojna ogarnęła Europę. Starsi próbują przetrwać, a młodzi nadal żyć, czuć, kochać i wyrywać dla siebie strzępy intymnych chwil z brutalnej rzeczywistości. Wszystkie przedwojenne wartości wpajane im jako prawdy objawione z dnia na dzień przestają mieć znaczenie.
Szesnastoletni Jurek mieszka w Warszawie przy ulicy, która jest granicą między nim i żydowskimi sąsiadami. Miasto tętni dwoma kulturami, które na ogół zgodnie istnieją. Mary jest córką angielskiego lorda żyjącą w zbytku, lecz to, co zaplanowała dla niej matka, zupełnie nie idzie w parze z umiejętnościami i temperamentem dziewczyny. Nic dziwnego, że zakochuje się ona w polskim lotniku broniącym brytyjskiego nieba.
Jaka jest szansa, że szlaki bojowe Jurka i Mary kiedykolwiek się przetną?
Zwykło się mówić, że ktoś miał w życiu farta. Tytułowy Jerzy Oględzki pseudonim "Jur" powstaniec warszawski należał do takich osób. Można nawet śmiało powiedzieć, że mężczyzna swojemu szczęściu dosłownie zawdzięcza życie, gdyż mimo kilku odniesionych ran w walce, przeżył. Nie był krystaliczną postacią, ale czy mamy prawo go oceniać? Nie, bo nie doświadczyliśmy tego strachu, głodu. A każdy przecież chce przetrwać, przeżyć, prawda? Czasem trzeba być też tzw. cwaniakiem, kombinatorem. A Jurowi sprytu nie brakowało. Wymykał się więc śmierci.
"Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy."
Nie jest to tylko powieść, której fabuła została osadzona w czasach II wojny światowej, ale i przed wybuchem, w trakcie oraz po jej zakończeniu. Takie podejście do tematu, daje dużo szerszy ogląd na toczące się wydarzenia. O wojnie napisano już bardzo dużo. Wiemy, ile zła i cierpień ona przyniosła. Autorka podeszła do tego tematu nieco inaczej, wrecz nietypowo. Ale o tym przeczytacie już sami. Autentyczna narracja i wiarygodne opisy (okupowana Warszawa, cele na Pawiaku, angielska baza lotnicza, niemieckie obozy jenieckie, paryskie okupacyjne podziemie) dopełniają całości.
Jednak to ludzie okazują się być tu najważniejsi. Mają swoje plany, marzenia, podejmują nie zawsze właściwe decyzje, kochają, nienawidzą, są zdolni do największych poświęceń.
Warto wspomnieć o tym, jak Jagna Rolska pięknie ukazała moc prawdziwej przyjaźni. Wydaje się, że w tamtym okresie wszystko było jakieś takie trwalsze. Z kolei pomoc i wsparcie wobec innych napawało wiarą w dobro drugiego człowieka. Bardzo wzruszyły mnie te fragmenty.
"Farciarz" to głęboko poruszająca powieść powstańca warszawskiego o sile determinacji, odwadze, poświęceniu, walce, wierze i nadziei na lepsze jutro. To również książka miłości w niełatwych czasach. To historia z finałem, który miał miejsce naprawdę. Jeśli szukacie dobrej powieści inspirowanej losem powstańca - sięgajcie śmiało!
We współpracy z Wydawnictwem Mięta
Na pewno sięgnę po tę książkę. Ja również dzisiaj będę pisała o książce z wczasów Powstania Warszawskiego. Tym razem jednak, jest ona swego rodzaju hołdem dla kobiet, które tak wiele poświęciła dla nas i za nas.
OdpowiedzUsuńJa jeszcze po tę książkę nie sięgnę, ale z pewnością mogę pomyśleć komu mogłaby się spodobać :)
OdpowiedzUsuń